İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi

Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintisiyle ilgili kararlarının akabinde artan petrol fiyatları enflasyon tasalarını artırırken dolar ve ABD tahvil getirileri yükseliyor. 

Küresel piyasalarda enflasyon endişesi
06 Eylül 2023 - 7:00

Petrol fiyatlarında yükselişin enflasyon kaygılarını yine canlandırmasıyla dolar yükselişe geçti.

Doların gelişmiş ülke para ünitelerine karşı performansını ölçen Bloomberg Dolar Endeksi Salı günü %0,7 yükseldi ve 1.254 puanla Mart tepesini gördü.

Enflasyon tasalarına ek olarak ağır özel dal tahvil ihraçları ABD tahvil getirilerini üst taşıdı. ABD 10 yıllık getiri Salı günü 8 baz puan yükselerek %4,26’ya çıktı.

ABD Borsalarında yaşanan kayıp Asya piyasalarına yansıdı.

Kura müdahale edilebileceği açıklamasının yapıldığı Japonya’da ise endeksler Asya’nın geri kalanından olumlu ayrıştı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintilerini uzattığını açıklamasının akabinde 90 doların üzerine çıkan Brent petrol varil fiyatı bu düzeylerini koruyor.

Brent petrol fiyatları 90 doları gördü

Brent petrol fiyatları, değerli OPEC+ üreticilerinin arz kesintilerini uzatma kararının akabinde 90 dolara ulaşarak kasım ayından bu yana en yüksek düzeye yükseldi.

Suudi Arabistan kırılgan global petrol piyasasını desteklemek için tek taraflı petrol üretim kesintisini üç ay daha uzattığını duyurdu. Bu atılımla birlikte ülkenin petrol üretimi günlük yaklaşık 9 milyon varil ile son birkaç yılın en düşük düzeyinde kalacak. Rusya da yıl sonuna kadar günlük 300 bin varil petrol kesintisine devam edeceğini duyurdu.

Suudi Arabistan ve Rusya’nın arz kesintileri sonucu global petrol envanterlerinde yaşanan düşüş ham petrol fiyatlarını son periyotta üst çekti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34