İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Konya Büyükşehir’de Veri Merkezi Kurulmasına Yönelik İstişare Toplantısı

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki kamu kurumları ve üniversiteler başta olmak üzere çeşitli sanayi ve ticaret kuruluşlarına hizmet verecek bilgi merkezi oluşturulmasına yönelik ön istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir’de Veri Merkezi Kurulmasına Yönelik İstişare Toplantısı
03 Eylül 2023 - 9:24


Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kentteki kamu kurumları ve üniversiteler başta olmak üzere çeşitli sanayi ve ticaret kuruluşlarına hizmet verecek data merkezi oluşturulmasına yönelik ön istişare toplantısı gerçekleştirildi.

Konya Büyükşehir Belediyesi, kamu kurumları ve çeşitli kuruluşlara hizmet verecek data merkezi kurulmasına ait istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Konya Büyükşehir Belediyesi Bilgi Süreç Dairesi Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Büyükşehir Belediyesi Bilgi Süreç Dairesi Lideri Harun Yiğit, daima gelişen bilişim teknolojileriyle birlikte her geçen gün daha fazla bilgi üretildiğine dikkati çekti.

Üretilen bilgilerin saklanması için daha fazla depolama alanına muhtaçlık duyulduğuna vurgu yapan Yiğit, bilgi merkezlerinin, kurumların hassas datalarını saklamak, yedekleme muhtaçlıklarını karşılamak, iş sürekliliği sağlamak ya da bulut tabanlı servislerle müşterilerine hizmet sunmak üzere kıymetli gereksinimlere karşılık verdiğini söz etti.

Toplantıda, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Yönetimi tarafından 2015 yılında gerçekleştirilen Data Merkezleri Bölgesi Uygunluk Araştırması Projesi hakkında KOP yetkilileri tarafından iştirakçilere bilgi verildi. Projenin, günümüz kaidelerine uyarlama konusunda değerlendirmeler yapıldı. Toplantıya iştirak sağlayan tüm kurum ve kuruluş yetkilileri mevcut bilişim envanterleriyle ilgili ve planlanan data merkezinin kapsamının ‘ne olması’ gerektiği konusunda görüşlerini aktardı.

Veri merkezi kurulmasına ait düzenlenen ön istişare toplantısına; KOP Bölge Kalkınma Yönetimi, Mevlana Kalkınma Ajansı, Selçuk Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Konya Teknik Üniversitesi, KTO Karatay Üniversitesi, Konya Besin ve Tarım Üniversitesi, Konya Sanayi Odası ve Konya Ticaret Odası’ndan yetkililer katıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34