İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Konak’ın beş yıldızlı tesisine beş yıldızlı açılış

Konak Belediyesi’nin Beştepeler bölgesindeki kentsel dönüşümün değerli bir adımı olan beş yıldızlı tesisi Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Pazaryerinin açılışı görkemli bir merasimle gerçekleşti.

Konak’ın beş yıldızlı tesisine beş yıldızlı açılış
25 Eylül 2023 - 2:12


Konak Belediyesi’nin Beştepeler bölgesindeki kentsel dönüşümün değerli bir adımı olan beş yıldızlı tesisi Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Pazaryerinin açılışı görkemli bir merasimle gerçekleşti. Açılışta konuşan Lider Batur,  kentsel dönüşümü vatandaş ve belediye el ele yapacaklarını vurgulayarak, “Kentsel dönüşüme paralel olarak toplumsal dönüşümü hızlandıracak projeler geliştiriyor ve hayata geçiriyoruz. Gültepe ve Beştepeler bölgelerinde başlattığımız kentsel dönüşümün birinci adımlarını, bu bölgelerde inşa ettiğimiz tesislerle, parklarla, merkezlerle atıyoruz” dedi. İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer de Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiş bir kentsel dönüşümü İzmir’de sürdürdüklerini lisana getirerek “Kentsel dönüşümü, yalnızca binaların dönüşümü olarak değil birebir vakitte insanların komşuluk bağlarının ve kentle kurdukları tarihî bağların devamını sağlayacak biçimde yürütüyoruz. Bu tesis, tam da bu vizyonun bir yansıması” diye konuştu ve Lider Batur’a “Helal olsun, Başkanım” diyerek teşekkür etti.

Konak Belediyesi’nin 1. Kadriye Mahallesi’nde inşa ettiği, İzmir kent merkezinin kıymetli noktalarından biri olan Beştepeler bölgesine paha katacak Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Kapalı Pazaryerinin açılışı düzenlenen merasimle gerçekleşti. Bölge halkının büyük ilgi gösterdiği merasime konut sahibi Konak Belediye Lideri Abdül Batur’la birlikte İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, DP İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Lideri Yalçın Cet, İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Lideri Hamdin Erişen, Eskişehir Mahmudiye Belediye Lideri İshak Gündoğan, Demokrat Parti İzmir Vilayet Lideri Ozan Demirbaş, CHP Konak İlçe Lideri Ozan Ali İlgazi, CHP Çiğli İlçe Lideri Erkan Akar, MHP Konak İlçe Lideri Ahmet Yeniçırak, CHP Vilayet yöneticileri ve siyasi partilerin temsilcileri, Konak Kaymakamlığı temsilcileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, bölge muhtarları ile oda, dernek ve demokratik kitle örgütleri lider ve temsilcileri katıldı. Açılış kurdelesinin bölge halkının coşkulu alkışları ortasında kesildiği merasimde kentsel dönüşüm vurgusu yapıldı. Konak’ta misyona gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarını süratle başlattıklarını lisana getiren Lider Batur, yerinde dönüşüme ve toplumsal dönüşüme de dikkat çekti. Merasim sonrasında ise Lider Batur, tesisin nikah salonunda birinci nikahı kıydı.

 

Batur: Vazifeye gelir gelmez ‘kentsel dönüşüm’ dedik

Konak Belediye Lideri Abdül Batur, merasimde yaptığı konuşmada Konak’ta vazifeye gelir gelmez kentsel dönüşüm çalışmalarını başlattıklarını lisana getirdi. Birlikte Konak, vurgusu yapan Lider Batur şunları söyledi:

“Geride bıraktığımız dört buçuk yıllık hizmet sürecimizde ‘Birlikte Konak’ anlayışımızı büyüterek, tüm paydaşlarımızla omuz omuza Konak için çalışıyor ve üretiyoruz. İzmir’in kalbi Konak’ta her bölüme dokunan, kente saygılı bir anlayışla hizmet etmeye çalışıyoruz. Üstlendiğimiz misyonun şuuruyla, hedeflediğimiz vizyona ulaşmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Binaları sağlam, yaşanabilir, hayat kalitesi yüksek, çağdaş ve çağdaş bir kent, vizyonumuzun temel prensibi. Bunun için misyona gelir gelmez ‘kentsel dönüşüm’ dedik. Kentsel dönüşüm, söylemesi çok kolay iki sözden ibaret fakat hayata geçirmesi çok ancak çok uzun olan kentsel dönüşümün önünü açacak imar planlarını tamamladık. Gültepe ve bugün burada açılışını yapacağımız tesisin de yer aldığı 1. Kadriye Mahallesi’nin de içinde olduğu Beştepeler bölgesinin kentsel dönüşüm planları tamamlandı. Artık parselasyon planlarını yapıyoruz. Yesyeni bir Konak, yepisyeni bir Beştepeler, yesyeni bir Gültepe… Yıllara uzanan bir süreçte oluşacak ve tıpkı Narlıdere’de hayata geçirdiğimiz üzere herkes tıpkı mahallesinde oturacak, komşusu değişmeyecek.”

 

Belediye ve vatandaş el ele

Kentsel dönüşümde çok tezli olduklarını vurgulayan Lider Batur, kentsel dönüşümü vatandaşla bir arada yapacaklarının altını çizerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bulunduğumuz Beştepeler bölgesi, İzmir’in en eski mahallelerine mesken sahipliği yapan, kentin esaslı tarihini, belleğini barındıran bir alan. Konak Belediyesi olarak Beştepeler’de 14 mahalleyi, yaklaşık 200 hektarı kapsayan alanda kentsel dönüşüm çalışmalarını yürütüyoruz. Bu planlar uygulamaya geçtiğinde, bu bölge yaşayan, çağdaş ve çağdaş bir hayat alanına kavuşacak. Toplumsal donatı alanlarını çoğaltıldığı, geniş yolların, parkların olduğu, Konak’a, İzmir’e yakışan bir bölge inşa edilecek. Çok hoş bir plan hazırladık, çok iddialıyız. Kimsenin bir yerden bir yere sürülmediği, yerinde dönüşümün uygulandığı ve birlikte, halkla birlikte yapılacak bir kentsel dönüşümü hayata geçireceğiz. Bunun dışında size kim, ne söylüyorsa hepsi palavradır, lafügüzaftır. Belediye, vatandaş el ele yapacağız. Kentsel dönüşüm hayata geçtiğinde Beştepeler, İzmir’in en beğenilen noktalarından biri olacak.”

 

İlk pazar kuruluyor

Kentsel dönüşüme paralel olarak toplumsal dönüşümü de hızlandıracak projeler geliştirdiklerini lisana getiren Lider Batur, bu projeler ortasında yer alan Gültepe Atatürk Spor Salonu, Toros Toplumsal Tesisi ve Pazaryeri, Yenişehir’deki Manisiz Hayat Köyüm ve Roman Kültür Merkezi, Kemer’deki Konak Gençlik Dayanak Merkezi üzere hizmetlerinin bu bölgelerde bugüne kadar yapılmış en büyük kamu yatırımları olarak dikkat çektiğini tabir etti.  Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Pazaryerinin de bu hizmetler ortasındaki yerini aldığını belirten Lider Batur, birinci pazarın da çabucak sonraki gün kurulacağının muştusunu verdi ve “Bugün de Beştepeler kentsel dönüşümünün bir ayağı olacak Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Pazaryerimizin açılışını yapacağız. Tesisimiz her ayrıntısını düşünerek planladık. Taban katını pazaryeri olarak planlayarak bölgenin en büyük gereksinimlerinden birini

Çözmüş olduk. Artık sokaklarda Pazar kurulmayacak. Burada birinci pazarımızı da Pazar günü kuruyoruz. Buradaki halkımız, 1. ve 2. Kandiye artık Pazar alışverişlerini yeni pazaryerlerinden yapacaklar. İyi olsun” dedi.

 

Taziye konutu de yapılacak

Öte yandan Lider Batur, yeni bir muhtarlık ofisi ile bölgenin gereksinim duyduğu taziye meskenini de inşa edeceklerini “Mahalleye yeni bir muhtarlık ofisi kazandıracağız. Bir de buraya bir taziye konutu projesi hazırladık. En kısa vakitte yapacağız,  üç ay içinde hayata geçirmiş olacağız” kelamlarıyla lisana getirdi. 

 

“Birlik ve beraberlik içinde”

Başkan Batur, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’e de verdiği dayanak nedeniyle teşekkür etmeyi ihmal etmedi. Batur, “Bu hoş tesiste, kıymetli İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’in de büyük emeği var. Yaklaşık 30 milyona yakın maliyeti olan bu çalışmada Büyükşehir Belediyemizin de yüzde yirmilik bir katkısı var. Verdiği takviyeyle bu tesisin tamamlanmasında her vakit yanımızda olan Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer’e teşekkürlerimi sunuyorum. Yeni hizmet binamızın imalinde da bize tekrar dayanak olacak. Konak’a, Konak’taki ‘Birlikte Konak’ anlayışıyla ürettiğimiz hizmetlere dayanağından dolayı bir defa daha teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Başkan Batur, bölge halkına olan teşekkürünü de “1.Kadriye, 2. Kadriye ve Beştepeler bölgesi sakinlerine hem mahallî seçimlerde bana ve Tunç Soyer Liderimize yerelde verdiğiniz dayanak için teşekkür ediyorum. Yeniden son seçimlerde, hem Cumhurbaşkanlığı hem milletvekilliği seçimlerinde bu bölgedeki oylarımızın arttığını görüyoruz. Demek ki karşılıklı, birbirimizi seviyoruz. Bu sevginin, bundan sonra da birlik ve beraberlik içinde devam etmesi en büyük dileğimizdir. Sizlere minnettarız. Hepinize teşekkür ediyorum. Tesisimizin iyi ve uğurlu olmasını diliyorum” diyerek aktardı. 

 

Soyer: Yerinde ve adil kentsel dönüşüm

Açılış merasiminde konuşma yapan İzmir Büyükşehir Belediye lideri Tunç Soyer, Beştepeler Toplumsal Tesisi ve Pazaryerinin, yerinde ve adil dönüşümün en hoş örneklerinden olduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

“Bu bölgede yapılan kentsel dönüşümün bir eseri olarak hizmete açılan bu tesis, vatandaşlarımızın birçok gereksinimini birden karşılayacak. İzmir’de, Konak’ta yürüttüğümüz bu kentsel dönüşüm projeleri, Türkiye’deki yanlış uygulamalardan çok farklı ve çok özgün. Zira biz kentsel dönüşümü yerinde dönüşüm ve mekansal adalet unsurları üzerine inşa ediyoruz. Kentsel dönüşüm yaparken o alanda yaşayan insanları, öbür kentlerde olduğu üzere kentin diğer yerlerine gitmek zorunda bırakmıyoruz. Vatandaşlarımızın doğup büyüdüğü mahalleleri kimseye peşkeş çekmiyoruz. Kentsel dönüşümü yerinde ve adil biçimde gerçekleştiriyoruz. Dönüşüm alanlarında yaşayanların yeniden o bölgede yaşama hakkını garanti altına alıyoruz. Kentsel dönüşümü, yalnızca binaların dönüşümü olarak değil tıpkı vakitte insanların komşuluk münasebetlerinin ve kentle kurdukları tarihî bağların devamını sağlayacak biçimde yürütüyoruz. Bu tesis, tam da bu vizyonun bir yansıması.”

 

“Bu kenti daha yaşanabilir hale getirmeye uğraş ettik”

İzmir’de, Türkiye’nin hiçbir yerinde görülmemiş bir kentsel dönüşüm sürdürdüklerini lisana getiren Lider Soyer konuşmasını şöyle sürdürdü:

“İçinden geçtiğimiz ekonomik krize, yaşadığımız epey felakete ve acıya karşın bu kent için daima birlikte birçok çalışma yürüttük. Sıkıntı şartlar altında dayanışmanın sırlarını çözdük ve uyguladık. Derler ya, sakin sulardan güzel kaptan çıkmazmış. Son dört yılda sayısız pürüzü bir arada aşarak bu kenti daha yaşanabilir hale getirmeye uğraş ettik. Bu kentsel dönüşümle ilgili, yeniden Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulamadan da kelam etmek istiyorum. Şu anda İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak 5 bin binanın kentsel dönüşüm çalışmasını sürdürüyoruz. Önümüzdeki periyot için gayemiz 20 bin. Kentsel dönüşüm çalışmalarında yeniden Türkiye’nin hiçbir yerinde olmayan bir uygulama; biz kentsel dönüşümde müteahhitleri varlıklı edecek bir deva aramadık. Tam bilakis İzmir’in iş insanlarını bir ortaya getirerek inşaatın yarattığı rantın, kooperatifler vasıtasıyla, direkt doğruya gecekonduda ve kentsel dönüşüm yerde yaşayan insanlara aktarılmasını sağladık.”

 

Batur’a teşekkür “Helal Olsun!”

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, büyük bir aile olduklarını ve canla başla çalışmaya devam edeceklerini vurguladığı kelamlarını noktalarken, Lider Batur’a teşekkürlerini ileterek konuşmasını şu sözlerle bitirdi:

“Kimse sizin sırtınızdan para kazanmayacak. Kimse sizin tarihiniz üzerinden, sizin ve çocuklarınızın geleceği üzerinden para kazanmayacak. Belediyenin kamusal gücünü, sizin kentsel dönüşüm alanlarınız için kullanacağız. Bu kadar net. Abdül Batur Liderimin dediği üzere, sevgi karşılıklıdır. Sizi her daim sevmeye devam edeceğiz.  Sizin menfaatleriniz, sizin yüzünüzün gülmesi için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Daha yolun başındayız. Göreceksiniz, çok daha düzgünlerini, çok daha hoşlarını yapacağız. Biz hakikaten çok büyük bir aileyiz. Bu büyük aileyi yaratan herkese şükranlarımı sunuyorum. Konak Belediye Liderim Abdül Batur’a huzurlarınızda kocaman teşekkür ediyorum. Helal olsun, Liderim. Eline, emeğine sıhhat.” 

 

Erişen ve Alpboğa’dan teşekkür

Açılışta İzmir Pazarcılar Esnafı Odası Lideri Hamdin Erişen de kelam alarak kurulacak pazar için kaliteli ve ucuz eser kelamı verdi ve “Esnaf teşkilatı olarak, bu pazaryerinde elimizden geldiği kadar en taze, kaliteli eseri en ucuza satışa sunmak için çalışmaya kelam veriyoruz” dedi.

1.Kadriye Mahallesi Muhtarı Alpboğa ise “İzmir Büyükşehir Belediye Liderimiz Tunç Soyer ve Konak Belediye Liderimiz Abdül Batur’a şahsım ve mahallem ismine çok teşekkür ediyorum” diyerek teşekkürlerini iletti.

 

Beş yıldızlı tesis tüm bölgeye hizmet verecek

Haziran 2020’de temeli atılan Beştepeler 1. Kadriye Toplumsal Tesisi ve Pazaryeri, yaklaşık 5 bin 972 metrekarelik bir alan üzerinde inşa edildi. 72 tezgahı bulunan pazaryeri, bölgenin gereksinimini karşılarken, kapsamlı tesis sunduğu imkanlarla çocuklar ve bayanlar başta olmak üzere bölgenin tamamına hizmet verecek formda tasarlandı. Tesiste çocukların okul öncesini eğitimini destekleyen Minikler Konağı, tiyatro, nikah, düğün ve toplantılara uygun 195 kişilik çok gayeli salon, bayanlara yönelik semt merkezi fonksiyonunu yerine getirecek atölye ve kurs odaları bulunuyor. Tesiste bir de açık havada tiyatro ve sinema gösterimleri için elverişli amfi de yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34