İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu kursiyerleri göz doldurdu

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun Yaz Devri Temel Oyunculuk Eğitimi, tiyatro gösterisiyle son buldu. İzleyiciden tam not alan final gösterisinde, 27 yıllık tiyatro için bestelenen müzik da izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Karşıyaka Belediye Tiyatrosu kursiyerleri göz doldurdu
03 Eylül 2023 - 2:00


Karşıyaka Belediye Tiyatrosu’nun Yaz Devri Temel Oyunculuk Eğitimi, tiyatro gösterisiyle son buldu. İzleyiciden tam not alan final gösterisinde, 27 yıllık tiyatro için bestelenen müzik da izleyicilerin beğenisine sunuldu.

Kursiyerler 9 haftalık süreçte toplam 108 saatlik eğitimi muvaffakiyetle tamamladı, final gösterisi Hikmet Şimşek Kültür Merkezinde ağır iştirakle gerçekleştirildi.

Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda kent ömrünü sanat ve sporla harmanlamayı önemsiyoruz. Bu istikamette yatırımlarımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz” dedi.

Karşıyaka Belediyesi, kent hayatında değer verdiği sanata ve sanatkara takviye sunmaya devam ediyor. Karşıyaka Belediye Tiyatrosu da bu kapsamda tiyatroya ilgi duyan yurttaşların yeteneklerini geliştirmesine katkı sunmak üzere Yaz Periyodu Temel Oyunculuk Eğitimi düzenledi. 283 kişinin başvurduğu eğitim, yetenek imtihanının akabinde Temel Oyunculuk Eğitimine katılmaya hak kazanan 101 adayla gerçekleştirildi. 9 haftalık süreçte 7-14, 15-24, 25-45 yaş kümelerinin her birine toplam 108 saatlik eğitim verildi. Eğitim müddetince ses, ritim, vakit kavramı, cümlede vurgu, tonlama, fonetik, sahne üstü devinim, drama, itimat, özgüven, mimik, rol-karakter incelemesi çalışmaları yapıldı.

 

KENT HAYATINDA SANAT VE SPORU ÖNEMSİYORUZ

Eğitimin tamamlanmasının akabinde Hikmet Şimşek Sanat Merkezi’nde tüm kursiyerlerin yer aldığı tiyatro oyunu sergilendi. Gösterime katılan Karşıyaka Belediye Lideri Dr. Cemil Tugay, “Karşıyaka’mızda kent ömrünü sanat ve sporla harmanlamayı önemsiyoruz. Bu istikamette yatırımlarımızı artırarak yolumuza devam ediyoruz. Her iki alanda da yapılan aktifliklerin gündelik hayatın fiziki ve manevi yükünü azalttığına, daha memnun bir toplumsal yaşama imkan sağladığına inanıyorum. Ayrıyeten spor ve sanatla büyüyen jenerasyonların olayları farklı açılardan ele alabilme, kendini rahatça söz edebilme yetenekleri kazandığını, mücadeleci yapılarının da geliştiğini görüyoruz. Karşıyaka Belediye Tiyatromuzun düzenlediği bu eğitim ile tiyatroya ilgi duyan Karşıyakalılara yeteneklerini keşfetme ya da geliştirme fırsatı sunmuş olduk. Başarılı bir eğitim periyodu geçirildiğini sahnedeki performans ile tüm izleyenlerle birlikte gördük. Tüm iştirakçileri tebrik ediyor, emeği geçen eğitimcilerimizi de kutluyorum” diye konuştu.

Tiyatronun akabinde, Karşıyaka Belediye Tiyatrosu için kelamlarını Şevki Dinçal’ın yazdığı, Deniz Üstüngel Süer’in derlediği, aranjmanını Cem Tıknaz ve Şenol Şentürk’ün, bestesini Zekeriya Hocalar’ın yaptığı müzik seslendirildi. Karşıyaka Belediye Tiyatrosunun 27 yıllık mazisini anlatan müzik dinleyenlerin beğenisini topladı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34