İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Japonya’da hane halkı harcamaları beklenenden fazla düştü

Asya’nın en büyük ekonomilerinden Japonya’da hanehalkı, enflasyonun satın alma gücünü aşındırmaya devam etmesi nedeniyle harcamaları kıstı.

Japonya’da hane halkı harcamaları beklenenden fazla düştü
05 Eylül 2023 - 4:48

Kalıcı enflasyonun satın alma gücünü aşındırmaya devam etmesi nedeniyle Japonya’da hane halkı Temmuz ayında harcamaları kıstı.

Japonya İçişleri ve Haberleşme Bakanlığı’nın Salı günü yayınladığı bilgilere nazaran, tüketicilerin araba ve telekomünikasyon harcamalarını kısması nedeniyle harcamalar Temmuz ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 2,7 düşerek Şubat 2022’den bu yana en büyük düşüşü kaydetti. Temmuz ayında hane halkı harcamaları geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 5,0 azaldı. Bu sayı analistlerin varsayımlarının iki katıydı.

Zayıf datalar, enflasyonun fiyat artışlarını geride bırakmaya devam etmesi ve tüketici harcamalarının salgın öncesi düzeylerin altında kalması nedeniyle iktisattaki toparlanmanın yurt içinde ivme kazanmakta zorlandığına dair işaretleri artırıyor. Temel tüketici fiyatları Temmuz ayında bir evvelki yıla nazaran yüzde 3,1 arttı.

Başbakan Fumio Kishida, bu sonbaharda açıklanacak yeni bir ekonomik tedbir planlarken, hane halkına yardımcı olmak için akaryakıt takviyelerini daha evvel planlanan müddetin ötesinde genişleteceğini ve uzatacağını söyledi. Akaryakıt fiyatı yakın vakitte mevcut takviyelere karşın rekor düzeye yükseldi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34