İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İzmirliler 92.İEF’de Ata’ya akın etti

Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında kapılarını açan 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Cumhuriyet ve Atatürk temalı etkinlikler düzenledi.

İzmirliler 92.İEF’de Ata’ya akın etti
03 Eylül 2023 - 23:36


Türkiye Cumhuriyeti’nin 100.yılında kapılarını açan 92. İzmir Enternasyonal Fuarı’nda Cumhuriyet ve Atatürk temalı etkinlikler düzenledi. İzmirliler yapay zeka ile Atatürk fotoğrafları çektirmek için uzun kuyruklar oluştururken 100.yıla özel Cumhuriyet Tüneli ve Cumhuriyet Masası büyük ilgi topladı.

İzmir’in sembolü 92. İzmir Enternasyonal Fuarı, Cumhuriyet’in 100. yılı ve İzmir’in Kurtuluşu’nun 101. yılına özel etkinliklerle unutulmaz izler bıraktı. Cumhuriyet ve Atatürk temalı etkinliklere gençler başta olmak üzere binlerce İzmirli akın ederek uzun kuyruklar oluşturdu.
Kültürpark’ın Lozan kapısı girişine kurulan 100. Yılda Cumhuriyet Tüneli ziyaretçilerden ağır ilgi gördü. Hexagonal Led’li düzenek ile tünel içerisinden geçen ziyaretçiler Cumhuriyet kurgulu yapımda Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının verdiği Ulusal Mücadele’den Cumhuriyet ihtilallerine kadar geçen tüm süreci izledi. İzmir Büyükşehir Belediyesi standında yer alan Cumhuriyet Masası’nda İzmirliler 100. yıl için açılan anı defterini imzaladı.  

Yapay Zeka ile Atatürk resmi
Fuarın açıldığı birinci andan itibaren büyük ilgi gören etkinliklerden biri ise Pakistan Pavyonu’nda kurulan Yapay Zeka ile Atatürk standı oldu. Ziyaretçilerin anlık olarak yüzlerinin fotoğrafının çekildiği, Atatürk ile günümüzde yahut farklı bir vakit diliminde yapay zeka aracılığı ile bir ortaya getirildiği standa fuar ziyaretçileri akın etti. Pakistan Pavyonu’nda Atatürk ile fotoğraf çektirmek isteyen ziyaretçiler fuarın açıldığı birinci dakikalardan itibaren ağır kuyruklar oluşturdu. Fuarın birinci iki gününde 2 binin üzerinde fotoğraf karesi oluşturuldu.

“Atatürk 100. Yılda bizimle birlikte”
Proje hakkında bilgi veren Atatürk ile Yapay Zeka aktifliğinin Koordinatörü Emre İnal, “İlk günden itibaren her yaş kitlesinden çok ağır bir iştirak var. Vatandaşlarımız Atatürk ve yapay zeka konseptine çok ilgi gösteriyor. Biz burada bir Server (sunucu) oluşturduk. Bu sistemin içerisinde üç tane kullandığımız yapay zeka var. İki tanesi yapay zeka oluşturma bir tanesi de yüz tarama süreci yapıyor. Gelen konuklarımızın görsellerini çekiyoruz. Bu fotoğraflarda konuklarımızın yüz sınırlarının çıkması çok kıymetli. Atatürk’ü subaylık periyodundan Cumhuriyet devrine kadar internet üzerinde tarattık ve yapay zekayı bu bahiste eğittik. Biz Atatürk geçmiş periyotta de günümüzde de nasıl olabilirdi konseptiyle yola çıktığımız için hem periyot fotoğraflarını çıkartabiliyoruz hem de Atatürk Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bizimle birlikte olabilseydi fotoğrafları nasıl olurdu temasını kullanıyoruz” diye konuştu.

“Hayalimiz gerçek oldu”
Atatürk ve 100.Yılında Cumhuriyet temalı etkinliklere katılan yurttaşlar ise görüşlerin şu sözlerle aktardı:
Fatih Yıldırımlar: “Biz bu proje için bilhassa buraya geldik. Çocuklarımız için de hoş bir anı oldu. Çok beğendik. Çok da hoş bir uygulama olmuş, çok gerçekçi. Bizim vaktimiz daha ilkeldi. Artık çok hoş bir teknoloji var. Çocuklar için evvelden bu kadar aktivite yoktu. Bu kadar hoş aktivitelerin olması bizleri sevindirdi açıkçası.”
Dilek Yıldırımlar: “Çok beğendik. Kızlarımız hayran kaldı. Televizyonlarda görüyorduk bu uygulamayı, çok beğeniyorduk. Artık İzmir’de bunu görmek bizleri çok keyifli etti. Bir hayalimiz gerçek oldu. Fuarı daha fazla keşfedeceğiz.”  
Rumeysa Yavuz: “Çok yararlı bence bu türlü bir uygulama. Teknolojinin bize sağladığı bu imkan dayanılmaz bir şey. Çok memnunuz. Atatürk’le fotoğrafımız olsun çok isterdik.”  

“İzmir’in Cumhuriyet’in 100.yıl kutlamalarının bir provası”
Emrah Canıtez: “Ben iki gündür bu fuara geliyorum. Çok büyük bir ilgi var. Benim dikkatimi çeken en kıymetli husus Atatürk ve Cumhuriyet teması oldu. Günümüzde Atatürk’ü tartışanlara bir yanıt olmuş. Fuara birinci girdiğimizde bir tünelle karşılaşıyoruz. Cumhuriyetin kazanımları, Cumhuriyet temalı anlatımlar oluyor. Atatürk ile yapay zeka üzerinden fotoğraf çekiliyoruz. Çok hoşuma gitti. Buradaki etkinlikler İzmir’in Cumhuriyetin 100. yıl kutlamalarının bir provası olmuş. Ben hepsine katılmaya çalışıyorum. Atatürk stantlarının önünde kuyruklar oluyor. Tüm gençleri de davet ediyorum. Şu an ekonomik olarak darboğazdayız. Bu kadar hoş aktiflikleri burada görmek çok hoş.”  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34