İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İzmir’de kurtuluş kutlamaları resepsiyonla başladı

İzmir’in kurtuluşunun 101’inci yıldönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in konut sahipliğindeki “9 Eylül resepsiyonu” büyük bir iştirake sahne oldu

İzmir’de kurtuluş kutlamaları resepsiyonla başladı
09 Eylül 2023 - 10:00


İzmir’in kurtuluşunun 101’inci yıldönümü nedeniyle İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in konut sahipliğindeki “9 Eylül resepsiyonu” büyük bir iştirake sahne oldu. Gecede davetlilere seslenen Lider Soyer, “İzmir’de attığımız her adımı geleceğin inşası için konulan bir tuğla olarak görüyoruz. Zira gelecek beklenen değil, inşa edilendir. Tüm farklılıklarımıza karşın bir ortada durabilirsek bu maksada ulaşabiliriz” dedi.

İzmir’in kurtuluşunun 101. yıldönümü kutlamaları kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin konut sahipliğinde 9 Eylül Resepsiyonu düzenlendi. Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki resepsiyonda İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer ile eşi Neptün Soyer konukları birlikte karşıladı. Program, hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kurtuluş coşkusunun yaşandığı resepsiyona başta İzmir Valisi Süleyman Elban ile Ege Ordusu ve Garnizon Kumandanı Orgeneral Kemal Yeni olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Pop Orkestrası’nın sahne aldığı resepsiyonda ayrıyeten zeybek, tango ve vals şovları izleyenlere coşku dolu anlar yaşattı. 

Cesaret ve ilham vermeye devam ediyor
Davetlilere seslenen Lider Tunç Soyer, Üzerinde yaşadığımız bu toprakların bahtını değiştiren tarihi anlardan birini, 9 Eylül’ü andığımız bu resepsiyonda sizlerle bir ortada olmanın büyük gururunu yaşıyorum. Kurtuluşun ve kuruluşun kenti İzmir’de, bir kere daha 9 Eylül ruhunu yaşıyor, yaşatıyoruz. Sizlerin de coşkulu ve gururlu olduğunuzu gözlerinizden görüyorum. 9 Eylül ‘Sen başlat bitiren bulunur’ diyebilen özgür ruhların tarih önünde haklı çıktığı gündür. Büyük Taarruz’un sonucunda, Anadolu’nun düşman işgalinden kurtuluşunu müjdeleyen bugün, dünya tarihinin de dönüm noktalarından birisidir. İzmir’in kurtuluşu sayesinde emperyalizmin pençesinde kıvranan mazlum halklar, hürriyet ve bağımsızlığa olan inançlarını tekrar kazanmıştır. Bu yüzdendir ki 9 Eylül, tıpkı 101 yıl evvel olduğu üzere yüreğimizde. Bu tarihi gün, hepimize cüret ve ilham vermeye devam ediyor” dedi. 

Tarihte eşine az rastlanır bir durum
Atalarımızın İzmir’de Ulusal Mücadele’yi en büyük zaferiyle taçlandırmakla kalmadığını yeni bir demokrasi ve barış uygarlığının da temellerini attığını tabir eden Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, “Ulu Liderimiz Atatürk, savaşın son gününü zaferle, zaferin birinci gününü ise barışla taçlandırdı. Ona nazaran barış, sırf politik bir sıkıntı değil insanlığın kozmik miraslarından birisiydi. Hakikaten ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ kelamıyla bizlere ebediyen payidar kalacak Cumhuriyet’i miras bıraktı. ‘Ya istiklal, ya ölüm!’ şiarıyla verilen kurtuluş uğraşımızın istiklal ile sonuçlanması elbette bir tesadüf değil. Ebedi Kumandanımız Mustafa Kemal Atatürk, bu zaferin hazırlıklarını on bir ay boyunca sürdürdü. Çok uzun bir mühlet taarruz savaşı yapmamış, hep savunmada kalmış bir orduyu büyük taarruza ilmek ilmek hazırladı. Bu, tarihte eşine çok az rastlanır bir durum. Tarihçiler bize bu taarruz stratejisinin, cepheyi yönetmekten çok daha karmaşık olduğunu söylüyor. Atatürk, büyük taarruza uzanan on bir aylık süreci aslında yeni kurulacak Cumhuriyet’in birinci kalkınma atağı olarak tasarlamıştı” diye konuştu. 

Ülkemiz için hizmet üretmeye devam edeceğiz
101 yıl evvel kurtuluşun ve kuruluşun kenti olan İzmir’in bugün de umudun ve direnişin sembolü olduğunu hatırlatan Lider Soyer, “Bu yüzden İzmir’de attığımız her adımı geleceğin inşası için konulan bir tuğla olarak görüyoruz. Zira gelecek beklenen değil, inşa edilendir. Biliyoruz ki 101 yıl evvel olduğu üzere bugün de lakin tüm farklılıklarımıza karşın bir ortada durabilirsek bu maksada ulaşabiliriz.  Düşman işgalinden kurtuluşumuzun 101. yılında ülkemiz için hizmet üretmeye her zamanki kararlılığımızla devam edeceğiz. Başta Ebedi Kumandan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm İstiklâl şehitlerimizin bize mirası olan bu topraklara lakin bu formda layık olabiliriz. İzmir’in Kurtuluşu 9 Eylül’ün 101. yaşı kutlu olsun” dedi.

Solo Türk ve Türk Yıldızları Akrobasi Timi’nden manalı hediye
Resepsiyonda İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Soyer, Atlı Merasim Kıtası Takım Kumandanı Yarbay Haluk Akdere’ye, Solo Türk Şov Grubu ismine Solo Türk Kol Kumandanı Yarbay Emre Mert’e, Türk Yıldızları Akrobasi Timi ismine Hava Pilotu Yarbay Mehmet Kemal Koyunluoğlu’na, plaket verdi. Solo Türk Şov Takımı ise Lider Soyer’e pilot kabinini karşıt açıdan görüntüleyen fotoğrafı, Türk Yıldızları Akrobasi Timi de şovlarından bir fotoğrafı armağan etti. Türkiye Harp Malulü, Gaziler, Şehit, Dul ve Yetimler Derneği İzmir Vilayet Başkanlığı ismine Lider Tunç Soyer’e çiçek takdim etti. 

Geceye kimler katıldı?
Programa İzmir Valisi Süleyman Elban, Ege Ordusu ve Garnizon Kumandanı Orgeneral Kemal Yeni ve eşi Asuman Yeni,  CHP İzmir Milletvekilleri Murat Bakan, Rıfat Nalbantoğlu, Saadet Partisi Antalya Milletvekili Şerafettin Kılıç, İzmir Hava Eğitim Kumandanı Erdoğan Gür, İzmir Güney Deniz Saha Kumandanı Tümamiral Yalçın Payal, Ege Ordusu Kurmay Lideri Tuğgeneral Bahattin Karademir, Kıyı Güvenlik Kumandanı Tümamiral Serkan Tezel, İzmir Vilayet Jandarma Kumandanı Albay Mevlüt Yıldız, İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Fahri Memnun Tosun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başkonsolosu Ayşen Volkan İnanıroğlu, Türkiye Dışişleri Temsilcisi Naciye Gökçen Kaya, eski İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Burhan Özfatura, ilçe belediye liderleri, meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri sendikaların ve meslek odalarının temsilcileri, üniversitelerin rektörleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34