İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İzmir Yörük Türkmen Toyu’na Ev Sahipliği Yapıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk coğrafyasından ülkelerin ve Türkiye’nin 7 bölgesinden iştirakçinin buluştuğu Yörük Türkmen Toyu’na konut sahipliği yaptı. Birbirinden renkli kültürel aktifliklerin düzenlendiği şenliğin açılışında konuşan Lider Tunç Soyer, “İzmir’i İzmir yapan kardeşlerimize sıkı sıkıya sarılıyor, her birini bağrıma basıyorum” dedi

İzmir Yörük Türkmen Toyu’na Ev Sahipliği Yapıyor
23 Eylül 2023 - 23:00


İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türk coğrafyasından ülkelerin ve Türkiye’nin 7 bölgesinden iştirakçinin buluştuğu Yörük Türkmen Toyu’na konut sahipliği yaptı. Birbirinden renkli kültürel aktifliklerin düzenlendiği şenliğin açılışında konuşan Lider Tunç Soyer, “İzmir’i İzmir yapan kardeşlerimize sıkı sıkıya sarılıyor, her birini bağrıma basıyorum” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer,  Çepni Dernekleri Federasyonu ve Erdebil Horasan Alevi Ocakları Bilim Kültür Araştırma ve Eğitim Vakfı’nın “Türk Dünyası Cumhuriyetimizin 100. Yılında İzmir’de Buluşuyor”  sloganıyla düzenlediği Yörük Türkmen Toyu’nun açılışını yaptı. İzmir Büyükşehir Belediyesi konut sahipliğinde, Âşık Veysel Rekreasyon Alanı’nda düzenlenen aktifliğe Lider Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer’in yanı sıra Cumhuriyet Halk Partisi geçmiş devir milletvekilleri Kamil Okyay Sındır ve Kani Beko, İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, Türkiye’nin 7 bölgesinden Yörük ve Türkmen derneklerinin liderleri, Azerbaycan’dan Doğu Türkistan’a, Kıbrıs’tan Gagauzya’ya Türk coğrafyasındaki ülkelerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.
24 Eylül’e kadar devam edecek Yörük Türkmen Toyu’nda her yörenin ve ülkelerin halk dansları, sanatkarları, şairleri, muharrirleri çok sayıda kültür sanat aktifliğini İzmirlilerle buluşturacak.
Etkinliğin resmi açılış merasimi Avrasya Basın Yayın Birliği Bayan Halk Oyunları Grubunun gösterisiyle başladı. Renkli dans gösterisinin akabinde Dombra ve Kazak takımı sahnedeki performanslarıyla izleyenlere keyifli anlar yaşattı.

“İzmir’i İzmir yapan kardeşlerimize sıkı sıkıya sarılıyoruz”
Buluşmanın açılış konuşmasını yapan Lider Tunç Soyer, “Türkistan’da doğup, Anadolu’da harman olan bu kadim mirasımız, bu topraklarda bin yıldır yüreğin ve özgürlüğün teminatı olmuştur. Bu kadar geniş coğrafyaya yayılan bizler, benzerliklerimiz kadar, farklılıklarımızı da ahenk içerisinde yaşatmayı başaran bir milletiz. Pir Sultan Abdal’da, Hacı Bektaşi Veli’de ve Pir-i Türkistan’da işte bu ruhu görürüz.  Bu yüzden Türk kültürü çokluk içinde birliğin ve birlik içinde çokluğun en hoş örneklerinden biridir. Ulu başkanımız Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘Gidip, Toros Dağları’na bakınız, şayet orada bir tek Yörük çadırı görürseniz ve o çadırda bir duman tütüyorsa, şunu çok güzel biliniz ki bu dünyada hiçbir güç ve kuvvet asla bizi yenemez’ Ne keyifli bize ki, içimizdeki Yörük ruhu bu ülkenin her karış toprağında devriye gezmeye devam ediyor. Ve biz, bu ruh yitip gitmesin diye canla başla çalışıyoruz.  Kentimizin çabucak hemen bütün ilçelerinde, bütün mahallelerinde Yörük ve Türkmen kardeşlerimiz yaşıyor. İzmir’i İzmir yapan kardeşlerimize sıkı sıkıya sarılıyor, her birini bağrıma basıyoruz” diye konuştu.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın”
Başkan Soyer, “Bugün Yörük ve Türkmen kültürüne her zamankinden daha çok gereksinimimiz var. Zira 100 yıl evvel kurduğumuz Cumhuriyetimizi yaşatmanın tek yolu bu. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına sayılı günler kala gerçekleştirdiğimiz buluşmamız, bu yüzden çok büyük bir mana taşıyor. Yörük Türkmen Toyu’nu İzmir’de kuran sizler hakimiyetin kayıtsız koşulsuz milletimize ilişkin olduğunun ve sürekli o denli kalacağının ispatısınız. Cumhuriyetin faziletleriyle donanmış İzmir’imizde bir ortaya gelen bütün Türk dünyasına, bir kere daha beğenilen geldiniz diyorum” sözlerini kullandı.

“Ortak vizyon oluşturacaktır”
İzmir Kent Kurulu Lideri Nilay Kökkılınç, “Türk Dünyası’nın İzmir Buluşması, farklı coğrafyalardaki tarihî, kültürel ve lisan bağlarını güçlendirmek, işbirliğini teşvik etmek ve geleceğe dair ortak vizyon oluşturmak gayesine hizmet etmektedir. Bu aktiflik boyunca, farklı başlıklarda düzenlenecek söyleşi ve konuşmalarla farklı mevzularda görüş alışverişinde bulunmanın ve bu paylaşımın Türk dünyası için ne kadar kıymetli olduğunu biliyoruz. Bu aktiflik; kültürel değişim ve işbirliği konusunda Türk dünyasının farklı bölgelerinden gelen insanların bir ortaya gelmesi, kültürel alışverişi ve işbirliğini teşvik edecek olması, ortak tarih, lisan ve gelenekleri paylaşan bu topluluklar ortasında daha güçlü bir dayanışma sağlaması nedenleriyle son derece değerlidir. Bir yandan lisanı müdafaa ve yaygınlaştırma maksadına hizmet ederken, öbür yandan eğitim ve kültürel etkileşimi  teşvik etmeye yönelik kimi paylaşımların yapılmasına  taban hazırlayacak, işbirliği fırsatları yaratarak iş dünyası temsilcileri ve teşebbüsçüler ortasında işbirliği alanlarının  araştırılmasına imkan sağlayacak siyasi diyalogun gelişmesine de direkt ve dolaylı tesirler yaratacaktır” diye konuştu.

“Bu buluşmayı Atatürk’ten aldığımız ilhamla yapıyoruz”
Çepni Dernekleri Federasyonu Genel Lideri Muhammed Arif Genç, kelamlarına Mustafa Kemal Atatürk’ün kelamları ve Türk araştırmaları hakkında konuşarak başladı. Genç, “O en büyük Türk, Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Biz bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında yaptığımız bu buluşmamızı Atatürk’ten aldığımız ilhamla yapıyoruz” tabirlerini kullandı.
Erdebil Horasan Alevi Ocakları Vakfı Genel Lideri Ali Aker, “İzmir’de bu hafta bütün Türk dünyası tek yürek olacak. Bütün dünya Türklerine dünyanın neresinde Türk varsa selam olsun. 100. yılında Türkiye Cumhuriyeti ebediyen kalacaktır ve bizler sahip çıkacağız” formunda konuştu.  
Yeniden Kuvayi Ulusala Derneği Genel Lideri Ramazan Kubat ise “Bugün tarihimizin en güç devrinden geçiyoruz. Yavaş yavaş kıymetlerimiz yok edilerek işgal ediliyoruz, yabancılara satılıyoruz. Lakin bizler susmayacağız. 100 yıl evvel olduğu üzere bugün de Atalarımızın yolunda ilerleyeceğiz. Tam 100 yıl evvel nasıl diz çökmediysek bugün de diz çökmeyeceğiz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34