İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İzmir-Midilli seferleri sezonu dostluk mesajlarıyla kapattı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir-Midilli seferleri dönemi Lider Tunç Soyer’in Midilli ziyaretiyle kapattı. 

İzmir-Midilli seferleri sezonu dostluk mesajlarıyla kapattı
03 Eylül 2023 - 10:24


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği İzmir-Midilli seferleri dönemi Lider Tunç Soyer’in Midilli ziyaretiyle kapattı.  Lider Soyer, davetli olarak gittiği adada Yunan basınının büyük ilgisiyle karşılaştı. Midilli Belediye Lideri Stratis Kitelis ve adadaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri Lideri Soyer’i limanda mahallî dans şovları eşliğinde karşıladı. Barış ve dostluğun ehemmiyetine vurgu yapan iki lider münasebetleri geliştirmeye yönelik güzel niyet beyanını imzaladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in İzmir’i bir dünya kentine dönüştürme ve kentin deniz turizmindeki hissesini artırma gayesiyle yürüttüğü çalışmalar meyvelerini verdi. Bu doğrultuda geçen yıl başlatılan İzmir-Midilli seferlerinde bu yıl yolcu patlaması yaşandı. Geçen yıla nazaran yaz devri taşınan yolcu sayısı üç kat arttı. İki yıl müddetince İzmir Büyükşehir Belediyesi, Midilli Belediyesi ve Midilli Valiliği’nin (Kuzey Ege Periferia) karşılıklı yürüttüğü özverili çalışmalar sayesinde hayata geçirilen İzmir–Midilli ortası seferlerin dönem kapanışına eşlik eden yolcular ortasında Lider Tunç Soyer de vardı.

Büyük ilgiyle karşılandı
Midilli’ye ulaştığı andan itibaren ada basınının büyük ilgisi ile karşılaşan Lider Soyer’i burada Midilli Belediye Lideri Stratis Kitelis ve adadaki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri karşıladı. Türk ve Yunan müzikleri eşliğinde mahallî folklorik dansları sergileyen takımın gösterisinin yanı sıra hazırlanan yöresel lezzetler de Lider Soyer ve konuklara ikram edildi.

Barış denizinin kıyısında yaşayacağız
İki belediye lideri karşılama merasiminin akabinde Midilli Belediyesi’nde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Lider Tunç Soyer’e İzmir Midilli seferlerinin başlatılmasındaki gayretleri nedeniyle teşekkür eden Midilli Belediye Lideri Kitelis, seferlerin artarak sürmesi ve bağların bu sayede daha da güçlenmesini diledi.
İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer, geçen yıla nazaran taşınan yolcu sayısının 3 kat artmasına dikkat çekerek, gelecek yılda bu artışı devam ettirmek istediklerini söyledi. İbni Haldun’un “Coğrafya kaderdir” kelamını hatırlatan Soyer,  “Biz bu barış denizinin kıyısında yaşamaya devam edeceğiz. Bütün sorun bu yazgısı arbede ederek mi barış içinde mi yaşayacağız? Elbette huzur içinde barış içinde yaşamak istiyoruz. Seferihisar’da misyon yaparken Samos-Seferihisar ortasında köprü kurmuştur.  Bugün buraya Ege Barış ve İrtibat Derneği ile birlikte geldik. Ege Denizi barış denizi olsun diye çok emek veren efsane belediye liderimiz Osman Özgüven’le birlikte geldik. Münasebetiyle bu bağları daha ileriye taşımak için daima bir arada devam edeceğiz” diye konuştu.

İki lider açıklamaların akabinde karşılıklı bağlantıları geliştirmeyi amaçlayan düzgün niyet beyanını imzaladı. Eski Dikili Belediye Lideri Osman Özgüven, Ege Barış ve Bağlantı Derneği Lideri Zeynep Altıok, derneğin evvelki lideri ve eski Çankaya Belediye Lideri Bülent Tanık’ın da yer aldığı buluşmada duygusal anlar yaşandı. Kökleri İzmir’e dayanan yaşlı bir ada sakini babasının İzmir’deki doğum dokümanını Lider Soyer’e gözleri dolarak ikram etti. Lider Soyer de kendisini İzmir’de en yakın vakitte ağırlama kelamı verdi.

Midilli Belediye Lideri Kitelis ve Lider Tunç Soyer Midilli çarşısını da ziyaret ederek esnaf ve halkla selamlaştı.

 

Seferler büyük ilgi gördü
Başkan Tunç Soyer’in büyük ehemmiyet verdiği İzmir-Midilli seferleri 2020 prestiji ile başlayan ve yaklaşık 1,5 yıl devam eden Covid-19 pandemi süreci ve seyahat yasakları nedeni ile lakin 2022 yılında gerçekleştirilebildi. Bu süreçte Alsancak Liman Müdürlüğü, İzmir Liman Başkanlığı, Midilli Belediye Lideri ve Yunanistan İzmir Başkonsolosu ile üst seviye görüşmeler yapıldı. Geçen yıl İzmir-Midilli seferleri kapsamında 18 sefer için 1384 bilet satılmıştı, 2 Haziran’da başlayan 2023 döneminde ise İzmir-Midilli ortasında 16 sefer düzenlendi. 4262 bilet satışı yapıldı. 2022 yılında sefer başı ortalama 76 yolcu taşınırken, bu yıl sefer başına ortalama 266 yolcu taşındı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34