İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İngiltere’de küresel gıda güvenliği zirvesi düzenlenecek

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak, Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın tahıl teminini engellediğini belirterek, ülkesinin bu yıl “küresel besin güvenliği zirvesi” düzenleyeceğini açıkladı.

İngiltere’de küresel gıda güvenliği zirvesi düzenlenecek
08 Eylül 2023 - 23:24

İngiltere Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, milyonlarca insanın yaklaşık 18 ay evvel başlayan Rusya-Ukrayna savaşından etkilendiği anımsatılarak bu yıl ülkede “küresel besin güvenliği zirvesi” düzenleneceği duyuruldu.

Savaş nedeniyle 11 milyon kişinin yerinden edildiği vurgulanan açıklamada, güç ve besin fiyatlarında da artışlar yaşandığı kaydedildi.

Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’in, Karadeniz Tahıl Girişimi’nden insani sonuçları düşünmeden çekildiği öne sürülen açıklamada, şu tabirler yer aldı:

“Anlaşma, Ukrayna tahılına bağımlı milyonlarca insan için bir ömür sınırı oluşturuyordu. Mutabakatın birinci yılında 33 milyon ton besin, 45 ülkeden gereksinim sahiplerine ulaştı. Teşebbüsle gereksinim sahipleri için en kritik vakitte besin fiyatları düşmüştü. Fiyatlar yükseldiğinde ise tekrar en yoksullar bedelini ödüyor.”

Açıklamada, Rusya’nın tahıl muahedesinden çekilmesinin akabinde Ukrayna limanlarındaki depo ve siloların da dahil olduğu 26 sivil tesisin gaye alındığı, akınlar sonucunda Ukrayna’nın tahıl ihracatı kapasitesinin üçte bir oranına düşürülüp 1 milyon beşere 1 yıl yetecek kadar tahılın da yok edildiği belirtildi.

İngiliz Hava Kuvvetleri jeti Karadeniz’de caydırıcılık uçuşu yapacak

Başbakanlık açıklamasında, Bill ve Melinda Gates Vakfı ile Çocuklara Yatırım Fonu Vakfı işbirliğiyle düzenlenecek dorukta, birçok ülkeden hükümet temsilcileri, memleketler arası tertipler, sivil toplum örgütleri, araştırmacılar ve özel bölüm temsilcilerinin olacağı, besin güvenliği ve yetersiz beslenme hususlarının ele alınacağı kaydedildi.

Açıklamada, istihbarat ve müşahede araçlarından istifade edilerek Rusya’nın sivil yapı ve tankerlere hücum planı yaptığı takdirde uyarılacağı belirtilerek, İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetlerinden bir jetin de Karadeniz’de caydırıcılık uçuşu yapacağı bildirildi.

Ayrıca açıklamada, İngiltere’nin, Ukrayna tahılına en çok muhtaçlık duyan ülkelere gönderilmesi için başlatılan Dünya Besin Programı’na da 3 milyon dolar takviye taahhüdü verdiği aktarıldı.

“Putin kendi diplomatik sürgününün mimarı”

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Başbakan Sunak, Putin’in Hindistan’da 9-10 Eylül’de gerçekleştirilecek G20 Doruğu’na katılmayacağını hatırlatarak, “Putin, kendisini sarayına kapatarak, kendisini izole ederek ve tenkitleri engelleyerek kendi diplomatik sürgününün mimarı oldu.” sözünü kullandı.

Diğer G20 üyelerinin Rusya’nın sebep olduğu zorlukları düzgünleştirmek için birlikte çalışacağına işaret eden Sunak, “Bu da Putin’in Ukrayna tahılını ablukaya almak ve saldırmak da dahil en temel gereksinimler üzerindeki boğucu tesirinin global sonuçlarıyla ilgilenmekten başlar.” değerlendirmesinde bulundu.

Sunak, İngiltere’de Kasım ayında global bir besin güvenliği tepesi yapılacağını bildirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34