İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

IMF’den ‘faizler uzun süre yüksek kalacak’ öngörüsü

Milletlerarası Para Fonu (IMF) Birinci Lider Yardımcısı Gita Gopinath, enflasyonu hedeflenen düzeye döndürme çabası sürerken global faiz oranlarının uzun bir mühlet yüksek kalmasını beklediklerini tabir etti.

IMF’den ‘faizler uzun süre yüksek kalacak’ öngörüsü
02 Eylül 2023 - 3:12

Gopinath, Güney Afrika Merkez Bankası tarafından düzenlenen konferansta yaptığı konuşmada, şiddetli global finansal şartlar, artan jeoekonomik ayrışma ve iklim değişikliğinin artan maliyetleri nedeniyle gelişmekte olan piyasalar için dış şartların değiştiğini aktardı.

Bu değişikliklerin ekonomik ortamı dönüştürdüğüne işaret eden Gopinath, bunların dünyayı daha değişken ve belgisiz hale getirdiğini vurguladı.

Gopinath, global finansal şartların daha kuvvetli hale geldiğini belirterek, “Enflasyonu gayeye döndürme çabası sürerken global faiz oranlarının uzun bir mühlet yüksek kalmasını bekliyoruz. Üstelik faiz oranlarının uzun müddet düşük olduğu periyoda asla dönmeyebileceğini düşünmek için nedenler var.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu ortamda gelişmekte olan ülkelere yönelik finansman şartlarının güçlü olmaya devam etmesinin beklenebileceğini kaydeden Gopinath, makro temelleri güçlendirmenin, eski yahut yeni her türlü zorluğun üstesinden gelmek için kritik kıymete sahip olduğunu söz etti.

Gopinath, gelişmekte olan piyasaların kuvvetli ekonomik ortam karşısında mali tamponlarını tekrar oluşturması, ticareti çeşitlendirmeleri ve ıslahatlar yoluyla ayrışmaya karşı dayanıklılığı artırmaları ve mali ve toplumsal açıdan sürdürülebilir bir iklim stratejisi uygulamaları gerektiğini aktardı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34