İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına düzenleme

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına ait düzenleme Resmî Gazete’de yayımlandı. Düzenlemeyle geçersiz hesaplar üzerinden ilan verilmesinin önüne geçilecek. Bireyler, kendilerine ve bir ya da ikinci dereceden akrabalarına ilişkin olmayan taşıt ve…

İkinci el araç ve gayrimenkul satışına düzenleme
31 Ağustos 2023 - 1:48

2. El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti ve Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmeliklerde değişiklik yapılmasına dair Yönetmelikler Resmi Gazete’de yayımlandı.

Söz konusu yönetmelik değişikliklerine nazaran; ilan sitelerinde ikinci el motorlu kara taşıtı yahut taşınmaz ilanı vermek isteyenler, açık kimliklerini gizledikleri uydurma hesaplar üzerinden ilan veremeyecek. Kişinin kendisine, eşine yahut birinci ve ikinci derece kan hısımlarına ilişkin olmayan ya da ilana mevzu taşınmaz yahut taşıt sahibi tarafından yetkilendirilmediği taşınmazın yahut taşıtın ilana konulması yasaklandı. Bununla birlikte, emlak komitecileri ve oto galericileri, sahip oldukları yetki dokümanları ile doğrulama yaparak, satışına yetkili oldukları taşıtı yahut taşınmazı ilana koyabilecekler.

Gerçekleştirilen yeni düzenlemeyle birlikte; ikinci el motorlu kara taşıtları ve taşınmazların satışına yönelik ilanlara elektronik ortam sağlayan gerçek yahut hükmî şahıslar, üyelikten yahut ilanın yayımlanmasından evvel kimlik doğrulaması yapmalarının yanı sıra, ilanın yayımlanmasından evvel ilana husus ikinci el motorlu kara taşıtının yahut taşınmazın ilanına yetkili olunduğuna dair doğrulama yapmakla yükümlü olacak.

Bahse mevzu yönetmeliklerde yapılacak değişiklikler ile mevzuata karşıt davrananlar hakkında her bir terslik için 10 bin Türk Lirasından 100 bin Türk Lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

Ticaret Bakanlığı tarafından kelam konusu yönetmelik değişiklikleri hakkında yapılan açıklamada, “Son vakitlerde ilan sitelerinde gerçeği yansıtmayan, fiyat şişirmeleri ve aldatmacaları içeren ilanlar yoluyla, taşınmaz ve ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinde vatandaşlarımızın mağdur edildiğinin gözlemlenmesi ve bu mevzuda çokça artan şikayetlerin bildirilmesi üzerine, kelam konusu etik dışı ve yanlış uygulamaları ve mağduriyetleri ortadan kaldırmak hedefiyle, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidilmesi mecburiliği ortaya çıkmıştır. Kelam konusu değişikliklerle; tüketici mağduriyetine yol açabilen geçersiz ilanların engellenmesi, spekülatif fiyat artışlarının önlenmesi ve elektronik ortamda hizmet sunan ilan platformlarında yer alan ilan kirliliği ile ilanlardaki bilgi kirliliğinin önüne geçilmesi amaçlanmaktadır” denildi.

–– İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik
EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34