İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

İki bankadan Apple hisseleri için Çin uyarısı

JPMorgan analistleri 2 günde piyasa kıymeti 200 milyar düşen Apple payları için yüksek değerleme ve Çin risklerini öne sürerek fiyat amacını 235 dolardan 230 dolara çekti. Citi analistleri de Huawei’nin amiral gemisi Mate 60 Pro’nun piyasaya…

İki bankadan Apple hisseleri için Çin uyarısı
09 Eylül 2023 - 0:12

JPMorgan Chase, Apple ile ilgili yaptığı değerlendirmede yüksek değerleme ve artan Çin risklerinin önümüzdeki hafta merakla beklenen eser lansmanının olumlu tesirini sileceğini ve teknoloji devinin paylarının yılın ikinci yarısında daha düzgün bir performans sergilemesinin mümkün görünmediğini belirtti.

Samit Chatterjee liderliğindeki analistler tarafından Cuma günü yayımlanan bilgi notunda Çin’in iPhone kullanımına yönelik kısıtlamalarının Apple’ın en büyük dış pazarında rekabetin kızıştığı ve yerli teknoloji şirketinin amiral gemisi Mate 60 Pro modelini piyasaya sürdüğü bir periyotta gerçekleştiğine dikkat çekilerek dünyanın en büyük şirketi için fiyat maksadı pay başına 235 dolardan 230 dolara düşürüldüğü belirtildi.

Banka analistleri, “Kısıtlamalar Apple’ın lokal pazar hissesi kazanmaya devam etmesini zorlaştıracak” değerlendirmesinde bulunsa da daha evvelki kısıtlamaların tüketici davranışlarını çok fazla etkilemediğini hasebiyle Çin’in hükümet ve kamu şirketi çalışanlarına getirdiği iPhone kullanımına yönelik yasağı genişletme planının satışlarda değerli bir tesire sahip olmasının beklenen olmadığını kaydettiler.

Son 2 günde 200 milyar dolarlık kıymet kaybı

Apple payları, piyasa bedelinde yaklaşık 200 milyar dolarlık kayba yola açan iki günlük düşüşün akabinde Cuma günü piyasa öncesi süreçlerde dalgalı bir seyir izledi.

JPMorgan’ın değerlendirmesi, Citigroup’un payla ilgili 90 günlük üst taraflı katalizör izlemesini iptal etmesi sonrasında geldi. Atıf Malik liderliğindeki Citi analistleri, “Çin ve Huawei Mate 60’ın piyasaya sürülmesiyle ilgili son haber akışını pay senedi için ana risk olarak görüyoruz” sözlerini kullandı.

JPMorgan Apple’ın yılın geri kalanındaki pay senedi performansının önümüzdeki hafta yapılacak iPhone 15 lansmanına bağlı olduğunu vurguladı.

Öte yandan analistler, yatırımcıların aktifliğin akabinde iPhone satışları için daha optimist olmalarına karşın, paylarda yaşanacak mümkün bir yükselişin bu yıl şimdiye kadarki yüzde 37’lik yükselişle hudutlu kalmasını beklediklerini söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34