İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ifo, Almanya için 2024 büyüme tahminini düşürdü

Almanya’nın önde gelen ekonomik fikir kuruluşlarından İktisat Araştırma Enstitüsü (Ifo), Alman iktisadında bu yıl yüzde 0,4’lük düşüş, yüzde 6 enflasyon ve yaklaşık 2,6 milyon işsiz beklediğini bildirdi. Kurum 2024 büyüme kestirimini de yüzde…

Ifo, Almanya için 2024 büyüme tahminini düşürdü
08 Eylül 2023 - 2:00

Merkezi Münih’te bulunan Ifo, Almanya iktisadına ait Haziran ayında paylaştığı 2023-2024’ü kapsayan büyüme iddialarında güncelleme yaptı.

Ifo, bu yıl için gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) büyüme kestirimini yüzde eksi 0,4 olarak korunurken, 2024 büyüme beklentisini yüzde 1,5’den 1,4’e düşürdü.

Ifo, ülkede geçen yıl yüzde 6,9 ve Ağustos’ta yüzde 6,1 olan enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 6 olmasını, 2024’te de yüzde 2,6’ya kadar düşmesini bekliyor.

Alışılmışın dışında yüksek enflasyon nedeniyle özel tüketimin bu yıl yüzde 0,5 azalacağı öngörüsüne yer verilen Ifo raporunda, özel tüketimin 2024’te ise yüzde 1,8 artacağı öngörüldü.

Raporda, ülkede işsiz sayısının bu yıl geçen yıla nazaran 100 binden fazla artarak 2 milyon 418 binden 2 milyon 591 bine yükseleceği ve gelecek yıl tekrar 2 milyon 582 bine düşeceği iddia edildi.

İşsizlik oranının 2023’te yüzde 5,6 ve 2024’te ise yeniden yüzde 5,6 olacağı öngörüsüne yer verilen raporda, istihdam edilen kişi sayısının da bu yıl 45,59 milyondan 45,92 milyona ve 2024’te de 46,04 milyona yükseleceği kestirim edildi.

Ifo, Alman kamu kesiminin geçen yıl 96,9 milyar euro olan bütçe açığının, bu yıl 91,5 milyar euroya ve gelecek yıl 79,6 milyar euroya gerilemesini bekliyor.

Raporda, geçen yıl 145 milyar avro olan ülkenin cari süreçler fazlasının bu yıl 263,8 milyar euroya yükseleceği öngörülürken, kelam konusu fazlanın 2024’te 301,5 milyar euroya ulaşması beklendiği kaydedildi.

Ifo’nun sonbahar iddialarında, hem bu yıl hem de gelecek yıl için enflasyon ve işsizlik konusunda Haziran ayına nazaran biraz daha karamsar olması dikkati çekti.

Ifo İş Döngüsü Araştırma ve Ekonomik İddia Müdürü Timo Wollmershaeuser, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Şimdiye kadarki beklentilerin bilakis, iktisatta toparlanma muhtemelen yılın ikinci yarısında gerçekleşmeyecek. İktisatta yavaşlama devam ediyor ve bu eğilim neredeyse tüm kesimlerde görülüyor” dedi.

Wollmershaeuser, harcanabilir hane halkı gelirindeki artışın güçlü kalacağını belirterek, “Enflasyon oranının yavaş yavaş düşmesi de satın alma gücünde de artışa yol açacak.” dedi.

Öte yandan, Alman iktisadı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere çok sayıdaki kriz, Alman iktisadının zayıf taraflarını su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler Alman iktisadının büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan global büyüme, ihracattaki düşüş, yüksek güç fiyatları sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme eforu da Alman iktisadını olumsuz etkiliyor.

Kiel Dünya İktisadı Enstitüsü (IfW) Alman iktisadının bu yıl yüzde 0,5 oranında daralmasını bekliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34