İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Ifo: Alman otomotiv sektöründe siparişler hız kesti

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına nazaran, temmuzda 34,6 puan olan Alman otomotiv bölümünün mevcut durum endeksi, Ağustos’ta 34,6 puan azalarak sıfır puan olurken bölümün gelecek aylara…

Ifo: Alman otomotiv sektöründe siparişler hız kesti
01 Eylül 2023 - 11:24

Almanya’da alışılmışın dışındaki yüksek enflasyon ve artan faizler iktisatta sakinliğe neden olurken, Alman araba üreticileri ve tedarikçilerinin gelecek aylara ait iş beklentileri de kötüleşiyor.

Merkezi Münih’te bulunan İktisat Araştırma Enstitüsü’nün (Ifo) İş Ortamı Anketi sonuçlarına nazaran, temmuzda 34,6 puan olan Alman otomotiv dalının mevcut durum endeksi, Ağustos ayında 34,6 puan azalarak sıfır puan oldu.

Sektörün gelecek aylara ait iş beklentisi ise eksi 48 puandan eksi 75 puana geriledi.

Ankete ait açıklamada, “Otomobil üreticilerinin neredeyse yarısı, ağustosta üretimin önünde bir pürüz olarak sipariş eksikliğinden şikayet etti. Bununla birlikte üreticilerin sipariş defterleri hâlâ 6 ayı kapsayabilecek kadar dolu” denildi.

Üretici enflasyonist baskı, yavaşlayan iktisat, Çin üretici ve Tesla ile rekabet ediyor

Ifo Endüstriyel Tertip ve Yeni Teknolojiler Uzmanı Anita Wölfl, hususa ait değerlendirmesinde, kimi araba tedarikçilerinin mevcut durumdan şad olduklarını belirterek, “Bazı tedarikçiler, yalnızca Almanya’da değil, dünya çapında elektrikli hareketlilik ve otonom sürüşün yanı sıra alternatif hareketlilik tahlillerini de geliştirebilecek özel teknik uzmanlığa sahip” sözünü kullandı.

Bu ortada, Alman araba üreticileri, enflasyonist baskılar, Avrupa’da yavaşlayan ekonomik büyüme ve Çinli araba üreticilerinin yanı sıra Tesla’nın rekabetiyle de karşı karşıya bulunuyor.

Öte yandan, Avrupa’nın en kıymetli araba fuarlarından biri olan IAA Mobility, 5-10 Eylül’de Münih’te gerçekleştirilecek. Alman araba üreticilerinin fuarda Çin’in güçlü rekabetiyle karşı karşıya kalması bekleniyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34