İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatı son yedi ayın en düşüğünde

Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatı, muson yağmurlarının talebi düşürmesi sebebiyle Ağustos’ta son yedi ayın en düşük düzeyine geriledi.

Hindistan’ın Rusya’dan petrol ithalatı son yedi ayın en düşüğünde
04 Eylül 2023 - 22:12

Gerçek vakitli bilgi takip şirketi Vortexa’nın datalarına nazaran, muson yağmurları nedeniyle endüstriyel faaliyet ve hareketliliğin azalmasıyla Hindistan’ın ham petrol ithalatı Ağustos’ta yüzde 5 düşüşle günlük 4,35 milyon varil oldu. Hindistan, Temmuz’da günlük 4,57 milyon varil petrol ithal etmişti.

Dünyanın en büyük üçüncü petrol tüketicisi ülke, Ağustos’ta Rusya’dan günlük 1,46 milyon varil petrol tedarik etti. Geçen ayın 450 bin varil altında gerçekleşen ithalat verisi, birebir vakitte ülkenin son yedi ayda Rusya’dan yaptığı en düşük petrol tedariki olarak kayıtlara geçti.

Hint rafinerilerin ülkenin bir öbür büyük tedarikçisi Irak’tan yaptığı ithalat da Ağustos’ta günlük 891 bin varilden 866 bin varile düştü.

Suudi Arabistan’ın Hindistan’a ham petrol tedariki ise Temmuz’a nazaran günlük 336 bin varil artarak 820 bin varil oldu.

Hindistan’ın Birleşik Arap Emirlikleri’nden (BAE) petrol ithalatı da Temmuz’da günlük 290 bin varilken Ağustos’ta günlük 273 bin varile geriledi. ABD’den yapılan alımlar Temmuz’a nazaran günlük 59 bin varil azalarak 160 bin varile düştü.

Vortexa Asya-Pasifik Tahlil Lideri Serena Huang, Hindistan’ın petrol talebindeki düşüşün mevsimsel olduğunu belirterek, “Bazı Hint rafinerilerin eylülde başlayacak ve kasıma kadar devam edecek planlı bakım çalışmaları, ham petrol ithalatlarını daha da sonlandırabilir. Lakin yılın son çeyreğinde iç talebin ve genel olarak ihracat marjlarının ve buna paralel olarak da ham petrol ithalatının artması bekleniyor.” tabirlerini kullandı.

Çin ve ABD’den sonra dünyanın üçüncü büyük petrol ithalatçısı olan Hindistan, ham petrol talebini Rusya, Suudi Arabistan, Irak, ABD, BAE ve kimi ülkelerden yaptığı ithalatla karşılıyor. Ülkede yakıt talebi, birtakım bölgelerin şiddetli sellerden etkilenmesi nedeniyle ekseriyetle Haziran’la başlayan dört aylık muson mevsiminde düşüyor.

Rusya’nın 24 Şubat 2022’de Ukrayna’da başlattığı savaş sonrası Batılı ülkeler yüksek düzeyde bağımlı oldukları Rus ham petrolü ve petrol eserlerine ambargo ve tavan fiyat uygulayarak ülkenin ihracat gelirlerini amaç aldı.

Batılı ülkelerin ambargolarıyla pazar kaybeden Rusya ise yüksek navlun maliyetleri nedeniyle evvelce Rus petrolünü tercih etmeyen Hint rafinerilerin en büyük tedarikçisi haline geldi. Rusya’nın indirimli petrol satışlarından faydalanmak isteyen kelam konusu rafineriler, rekor düzeyde ham petrol alımı gerçekleştirdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34