İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Galata Köprüsü’ndeki çalışma planlanandan önce bitirildi

İBB’nin Eminönü ve Karaköy semtlerini birbirine bağlayan Galata Köprüsü’nde gerçekleştirdiği “Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı” planlanan tarihten erken tamamlandı.

Galata Köprüsü’ndeki çalışma planlanandan önce bitirildi
18 Eylül 2023 - 0:00


İBB’nin Eminönü ve Karaköy semtlerini birbirine bağlayan Galata Köprüsü’nde gerçekleştirdiği “Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı” planlanan tarihten erken tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Fen İşleri Daire Başkanlığı, 1994 yılında inşa edilen ve 490 metre uzunluğunda, 42 metre genişliğindeki Yeni Galata Köprüsü’ndeki çalışmayı tamamladı. 16 Eylül Cumartesi akşamı itibariyle köprü her iki taraftan trafiğe açıldı. 

Üzerinde tramvay çizgisi bulunan köprüye, 29 yıl sonra birinci kere bakım yapıldı. Köprü, “Derz Değişimi ve Asfalt Yenileme İnşaatı” ile muhtemel İstanbul sarsıntısına karşı yenilendi. Derz değişimi ve asfalt yenileme süreçlerinin yapıldığı çalışma, 2 etaplı olarak gerçekleştirildi.

TÜM YAPILAR ONARILDI

Söz konusu çalışmalar ile köprüdeki yapısal ömrünü tamamlamış hasarlı genleşme derzlerinin, tamirat ve yenileme çalışmaları yapıldı. Deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım katmanı sökülerek yenilendi.

Köprünün geçmişte yapılan asfalt tamiratlarının da baskül sistemine (açılır-kapanır sistem) fazla yük yaptığı ve bu nedenle meseleler oluşturduğu tespit edilerek gereksiz tartılar alındı. Ayrıyeten çelik köprü tabliyesine uygun, güneşte erimeyen trinidad asfalt imalatı yapıldı.

DEPREME KARŞI DİRENÇ ARTIRILDI

Yine iş kapsamında, yıllar içerisinde teknik ömrünü tamamlayan deniz ve yağmur sularına karşı köprüyü koruyan mevcut yalıtım katmanı sökülerek yenilendi.

Yapılan çalışmalar ile Yeni Galata Köprüsü’nün teknik ve işletme ömrü uzatılarak, mümkün bir sarsıntıya karşı direnç artırıldı.

5 GÜN EVVEL TAMAMLANDI

20 gün olarak planlanan 2. Etap çalışması 15 günde bitirildi. Galata Köprüsü planlanandan 5 gün evvel her iki taraftan araç ve yaya trafiğine açıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34