İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fidan ve Lavrov tahıl koridorunu görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüştü. Bakan Fidan Karadeniz Tahıl Teşebbüsü çalışmalarının devam edeceğini söyledi.

Fidan ve Lavrov tahıl koridorunu görüştü
01 Eylül 2023 - 0:12

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Moskova’da görüştü.

Görüşme sonrası değerlendirmelerde bulunan Fidan, tahıl teşebbüsünün tekrar canlandırılması konusuna yönelik önemli adımların atılması için oluşabilecek fırsatlara dikkatlice bakılmakta olduğunu ve bilhassa Birleşmiş Milletler’in bu bahiste kıymetli faaliyetlerde bulunduğunu lisana getirerek, “Sayın (BM Genel Sekreteri Antonio) Guterres ve onun grubuyla bizim arkadaşlarımız ağır bir temas halinde. Bilhassa Rusya’nın konumunu ve taleplerini daha uygun anlamaya ve karşılamaya çalışan bir süreç var şu anda.” diye konuştu.

Dışişleri Bakanı Fidan, teşebbüsün daha evvelki sürecinde birinci uygulama periyodunda ortaya çıkan aksaklıkların, alınan derslerin bu devirde tekrar etmemesi için neler yapılabileceği konusunda yürütülen çalışmalar olduğunu belirtti.

Lavrov ise Karadeniz Tahıl Teşebbüsü kapsamında Batılı ülkelerin, Rus tarafına verdiği sözlerde durmadığını belirterek, “Birleşmiş Milletler ile yapılan paket mutabakattaki koşullarımız karşılandığı vakit, tahıl mutabakatına döneceğiz.” dedi.

Rusya’nın Türkiye’ye doğalgaz tedarikini artırmaya hazır olduğunu belirten Lavrov, “Geleneksel olarak ilgilerimizin lokomotifi olan güç bölümü başta olmak üzere stratejik projelerimiz geliştirilmektedir.” dedi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34