İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fed miktarsal sıkılaşmada eşik atladı

Fed’in Nisan ayında tepeyi gören etkin portföy büyüklüğü 1 trilyon dolarlık gerileme kaydetti.

Fed miktarsal sıkılaşmada eşik atladı
06 Eylül 2023 - 10:24

Fed’in miktarsal sıkılaştırma adımları kıymetli bir eşiğe ulaştı. Fed’in Nisan 2022’de 8,4 trilyon dolar ile tepeyi gören faal portföy büyüklüğü 1 trilyon dolar düşerek 7,4 trilyon dolara geriledi. RBC Capital Markets Stratejisti Blake Gwinn’e nazaran bilanço küçültme bugüne kadar “acısız” geçti. Gwinn “Miktarsal sıkılaştırmanın piyasalara büyük bir tesirini görmedik” diye konuştu.

Fed, faal portföy büyüklüğünü düşürerek miktarsal sıkılaşma konusunda basamak kaydederken siyaset faizine ait Eylül sinyalleri gelmeye devam etti.

Ağustosta yavaşlayan tarım dışı istihdam büyümesinin akabinde Fed üyelerinden Eylül’de durma sinyalleri geliyor. Fed üyesi Christopher Waller eylül ayında faizlerin sabit kalmasını destekleyeceği sinyalini verdi. CNBC’ye konuşan Waller üyelerin faizde “temkinli bir biçimde ilerlemeyi kaldırabileceğini” belirtti. Waller “Hemen acil bir adım atmamız gerekmiyor. Bekleyip bilgileri görebiliriz” sözlerini kullandı.

Fed’in şahin üyelerinden Loretta Mester ise faizleri bir modül yükseltmenin gerekebileceğini, fakat çabucak eylül ayında adım atmak zorunda olmadıklarını belirtti. Börsen-Zeitung’a konuşan Mester eylül toplantısına kadar birçok bilginin açıklanacağını vurguladı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34