İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Fayat: Tekstilde istihdam kaybı yıl sonuna kadar 175 bini bulur

TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Dal Meclis Lideri Gurur Fayat, dokuma bölümü hakkında yaptığı değerlendirmede, “Son 1 yıl içinde hazır giysi ve dokumacılıkta 135 bin kayıp var, yıl sonuna kadar bunun 175 bin civarında olacağını düşünüyorum.” dedi.

Fayat: Tekstilde istihdam kaybı yıl sonuna kadar 175 bini bulur
08 Eylül 2023 - 0:00

Bloomberg HT’ye konuk olan TOBB Hazır Giysi ve Konfeksiyon Dal Meclis Lideri Gurur Fayat, iş dünyasının Orta Vadeli Program’ı (OVP) nasıl karşıladığını ve kurdaki artışın dala tesirini kıymetlendirdi.

Fayat, emek ağır bölüm olmalarının rekabetçi olma konusunda kura karşı hassasiyetle yaklaşmalarını sağladığını belirterek, “Şu an için rakiplerimizden yüzde 40 daha değerliyiz.” dedi.

Seçim öncesi Mayıs’a kadar kurun 20’nin altında tutulması bu yıl içerisindeki bütün kış siparişlerini rakiplerine kaptırmalarına sebep olduğunu açıklayan Fayat, “Rakiplerimizle bizim aramızdaki fark yüzde 15-20 iken, bizden alışveriş yapmak çok cazipken bu fark yüzde 40’a çıkınca, siparişler rakiplerimize gitti. Zira kaybettiğiniz siparişleri yerine koyamıyorsunuz.” tabirlerini kullandı.

Fayat, 2024-2026 devrini kapsayan Orta Vadeli Program’ı (OVP) değerlendirdiği konuşmasında, “Son birkaç OVP ile karşılaştırdığımda daha ayakları yere basan ve gerçeğe yakın sayılar olduğunu gördük.” dedi. İçerde sıkılaşma ve pazarın daralması varken büyümenin ihracatla sağlanacağını düşündüğünü belirten Fayat, “Bizlere çok âlâ koşullarda finansmana ulaşım sağlamak lazım. Enflasyonda doğruya yakın bir gaye kurulduğunu düşünüyorum. Önümüzdeki yıl enflasyonu yüzde 40 üzere iddia ediyorum. Buna nazaran bütçeleme yapacağız.” açıklamasını yaptı.

“Türkiye’nin çok uygun markaları üretim kapasitelerini %60’a indirdi”

Fayat, dokuma kesimindeki istihdam görünümü hakkında ise şu kelamları kullandı:

“Tekstil dalında bu yıl yüzde 10 bir daralma yaşanacak. Türkiye’nin çok düzgün markaları bile üretim kapasiteleri yüzde 80 iken şu an yüzde 60’a indirdiler. Yani yüzde 40 yurt dışından almaya başladılar.

Son 1 yıl içinde hazır giysi ve dokumacılıkta 135 bin kayıp var, yıl sonuna kadar bunun 175 bin civarında olacağını düşünüyorum. Bu kur artışı bölümlerin rekabetçi olmasını bırakın, maliyet tutturamama ya da küçülme üzere kararlar almasını beraberinde getirebilir.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34