İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Emekliden ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ talebi

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün, emeklilere verileceği konuşulan “Cumhuriyet İkramiyesi”nin en az 10 bin lira seviyesinde olması gerektiğini kaydetti.

Emekliden ‘Cumhuriyet İkramiyesi’ talebi
17 Eylül 2023 - 21:12

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Lideri Kazım Ergün yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin 100. yılı hasebiyle emeklilere 5 bin liralık ikramiye verileceği istikametindeki haberlere değinerek, bu taraftaki bir teşebbüsü takdirle karşılayacaklarını söyledi.

Büyük bir kısmı kıt kanaat geçinen emeklilerin dört gözle aylıklarına yapılacak artışı beklediğine dikkati çeken Ergün, şöyle konuştu:

“Aylıklara artışın yanında bayram ikramiyeleri de artırılmalı. Cumhuriyetimizin 100. yılı hasebiyle emeklilere verileceği konuşulan 5 bin liralık ikramiye de ek bir gelir sağlaması açısından değerli. Ancak 5 bin liralık ikramiye ne Cumhuriyetimize yakışacak ne de emeklimizi memnun edebilecek seviyede. Cumhuriyet İkramiyesi en az 10 bin lira olmalıdır.”

“Meclis’in birinci gündem unsuru emekliye artırım olmalı”

TÜED Genel Lideri Kazım Ergün, milyonlarca emeklinin aylıklarına yapılacak artırım için Meclis’in açılmasını dört gözle beklediğini belirterek, “Emeklilerimiz, hükümet yetkililerinin yaptığı açıklamaları dikkate alarak ekim ayında artırımlı aylık almayı bekliyor. Buna rağmen, artırımın kasım ve aralık ayında yapılacağı tarafındaki savlar emeklilerde derin bir telaş ve reaksiyona yol açıyor. Ekim ayında Meclis’in birinci gündem unsuru emeklilere artırım olmalı. Zira milyonlarca emeklinin dayanacak gücü kalmadı” dedi.

“Bayram ikramiyesinin alım gücü korunmalı”

TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir müddet çaba yürüttüklerini anımsatan Ergün, bu uğraşlarının 2018 yılında emeklilere biner lira ikramiye verilmesiyle muvaffakiyete ulaştığını anlattı.

Bayram ikramiyelerinin 2021’de yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini aktaran Kazım Ergün, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin çalışmasına nazaran, 2018 yılı mayıs ayında ikramiye 1.000 lira olarak birinci kere verildiğinde emeklilerimiz gramı 190 lira olan 24 ayar altından yaklaşık 5,3 gram alabiliyordu. O tarihteki alım gücünü korunabilseydi bayram ikramiyeleri bugün 2 bin lira yerine 9 bin lira civarında olacaktı. Bu nedenle emeklinin bayram ikramiyelerinin alım gücü, 2018’de birinci verildiği pahaya yükseltilmeli.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34