İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi klinik deneye başlıyor

SpaceX ve Tesla Motors şirketlerinin kurucusu Elon Musk’ın beyin çipi teşebbüsü Neuralink, birinci insan deneyi için hasta alımına başlamak üzere bağımsız bir inceleme heyetinden onay aldığını duyurdu.

Elon Musk’ın beyin çipi şirketi klinik deneye başlıyor
20 Eylül 2023 - 22:12

Ünlü milyarder Elon Musk’ın beyin için implant çipleri üreten teşebbüsü Neuralink’in klinik deneylerde test sürecine başlanması için bağımsız bir inceleme konseyinden onay aldığını duyurdu.

Neuralink’ten yapılan açıklamada, bağımsız bir inceleme şurasından onay aldıktan sonra Neuralink’in felçli beşerler için beyin implantının klinik deneylerde test edilmesi için hastalar aradığı belirtildi.

İmplant, omurilik yaralanmaları nedeniyle felç geçiren hastalarda test edilecek. Neuralink, yaklaşık 6 yıl sürecek çalışmanın nerede yapılacağı ve kaç iştirakçiyi içereceğini açıklamadı.

ABD’li iş insanı Elon Musk’un sahibi olduğu Neuralink firması, Mayıs 2023’te beyin çipi projesinin beşerler üzerinde denenmesine başlanması için ABD Besin ve İlaç Yönetimi’nden (FDA) onay alındığını açıklamıştı.

Daha evvel maymunlar üzerinde test edilen çiplerin, beyindeki sinyalleri muvaffakiyetle yorumlayarak aygıtlara aktardığı kaydedilmişti.

Beyin implantının inançlı olduğu kanıtlansa bile uzmanlar, teşebbüsün ticari kullanım için onay almasının 10 yıldan fazla sürebileceğini belirtiyor.

Neuralink firması, 2016’dan beri, beyne yerleştirilecek mikroçipler sayesinde felç ve körlük üzere nörolojik rahatsızlıkları tedavi etmeyi ve engelli şahısların hayat kalitesini artırmayı hedefliyor.

Uzmanlar ise Neuralink’in beyin implantlarının, yaşanabilecek olası teknik ve güvenlik tasaları dikkate alınarak yapılacak ön çalışmaların daha dikkatli ve geniş kapsamlı yapılması konusunda ikazda bulunuyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34