İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Edremit Belediyesi’ne 109 Bin Euro AB Desteği

Edremit Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Ortasında Kent Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Daveti kapsamında hazırladığı “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Ahenk Stratejileri ile Mücadele” projesi ile 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı

Edremit Belediyesi’ne 109 Bin Euro AB Desteği
21 Eylül 2023 - 0:48


Edremit Belediyesi, Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Ortasında Kent Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Daveti kapsamında hazırladığı “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Ahenk Stratejileri ile Mücadele” projesi ile 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı.

 

 

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Türkiye ve AB Ortasında Kent Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Hibe Programı Teklif Daveti kapsamında Edremit Belediyesi’nin sunduğu “İklim Çağında Zeytin Ağacı Yetiştiriciliği: Ahenk Stratejileri ile Mücadele” projesi 109.000 Euro hibe almaya hak kazandı.

Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı Merkezi Finans ve İhale Birimi’nde Hibe Sözleşmesi’ne imza attı.

 

Kasım 2023 tarihinde yürürlüğe girecek proje 12 ay boyunca sürecek. Projenin konsorsiyumunda İspanya’nın Selva Belediyesi, İspanya Mallorca’nın UNESCO merkezi, Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü, Yunanistan’ın Peloponnesus Üniversitesi, Avrupa Kurulu Zeytin Ağacı Kültür Rotası proje ortakları olarak yer alıyor. Edremit Belediyesi proje ortakları ile birlikte bölgenin en kıymetli ekonomik dalı olan zeytinciliğin ve zeytin ağaçlarının devamlılığını sağlayarak yöresel zeytin tiplerini iklim değişikliğinden kaynaklanan tehditlerden muhafazayı amaçlıyor.

 

Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, “Edremit ve İspanya’nın Selva kentinde yapılan zeytinciliğin iklim değişikliğine uyumlu ve sağlam hale getirilmesi ismine birlikte çalışacağız. 2050 yılına kadar İklim Projeksiyonları oluşturarak spesifik eğitimlerle lokal idarelerin ve mahallî çiftçilerin bilgi seviyesinin ve farkındalığının artırılması ve bölgenin bu ekonomik kesiminin devamlılığını sağlamakta birlikte yöremize ilişkin bitkisel zeytin cinslerini muhafazayı amaçlıyoruz” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34