İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

DEÜ’lü profesöre ABD’den liderlik ödülü

Milletlerarasılaşma alanında sağladığı kıymetli başarılarla dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi’ne (DEÜ) bir ödül de Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi tarafından verildi.

DEÜ’lü profesöre ABD’den liderlik ödülü
05 Eylül 2023 - 1:24


Uluslararasılaşma alanında sağladığı değerli başarılarla dikkat çeken Dokuz Eylül Üniversitesi’ne (DEÜ) bir ödül de Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi tarafından verildi. DEÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Lideri Prof. Dr. Neslihan İnal, Akademinin Okul Ruh Sıhhati Ünitesi kurucusu olan ve bu alanda uzun yıllar çalışmalar yürüten Prof. Dr. Dava Ülgür ismine verilen memleketler arası bilim insanı mükafatını kazandı. Gelişmeyi pahalandıran DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Üniversitemiz, milletlerarasılaşma gayelerine olan bağlılığını sürdürerek, mensuplarına sunduğu ulusal ve global fırsatları artırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor” dedi.

Türkiye’nin saygın yükseköğretim kurumlarından birisi olan Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), milletlerarasılaşma alanında sağladığı kıymetli başarılarla dikkat çekiyor. DEÜ Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Anabilim Kolu Lideri, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği Lideri Prof. Dr. Neslihan İnal, Amerika Birleşik Devletleri’nin itibarlı meslek örgütlerinden biri olan Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi (AACAP) tarafından mükafata layık görüldü. ABD’de çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında etik ve yasal kuralların belirlenmesinde ve çocukların ruh sıhhati ve kollayıcı ruh sıhhati çalışmalarının yapılmasında yaklaşık 70 yıldır kelam sahibi olan Maryland Üniversitesi emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdeal Ülgür ismine verilen milletlerarası bilim insanı mükafatını kazanan İnal, böylece ‘uluslararası lider’ seçildi.

 

“ONUR DUYDUM”

Dünyanın farklı ülkelerinden ödül için başvuran akademisyenlerin meslek ömürleri boyunca akademik çalışmaları, toplumsal yarar ve psikiyatri bilimine katkıları, verilen ödülde göz önünde bulunduruluyor. Yaklaşık 26 yıldır bu alanda çalışmalar yürüten Prof. Dr. Neslihan İnal, “Ülkü Ülgür Hocamızın ismini taşıyan bu mükafatı kazanmaktan büyük onur ve memnunluk duyuyorum. Mükafatı kazanmam hasebiyle İdeal Hocam beni aradı ve tebriklerini iletti. İdeal Hocamız, tıpkı vakitte Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi’nin Okul Ruh Sıhhati Ünitesi kurucusudur. Kendisine hürmetlerimi sunuyorum. Çalışmalarımıza devam edecek, Üniversitemizin ismini milletlerarası alanda daha da yükseklere taşımak ve tanınırlığını artırmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

 

“HEDEFLERİMİZE BAĞLILIĞIMIZ SÜRÜYOR”

Gelişmeyi kıymetlendiren DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, milletlerarasılaşma amaçlarının, öğrencilerin ve akademisyenlerin global seviyede daha fazla fırsat elde etmelerine imkan tanıdığını vurguladı. Prof. Dr. İnal’ı tebrik eden Rektör Hotar, “Üniversitemiz, milletlerarasılaşma maksatlarına olan bağlılığını sürdürerek, mensuplarına sunduğu ulusal ve global fırsatları artırmak için çalışmalarına aralıksız devam ediyor. Bu uğraşlar, Üniversitemizin ismini milletlerarası alanda daha da yükseklere taşıyor ve gelecekte de küresel bir oyuncu olarak varlığını sürdüreceğinin işaretlerini veriyor. Amaçlarımıza süratle yol almaya bundan sonra da kararlılıkla devam edeceğiz. Pahalı hocamızı, ABD’de elde ettiği muvaffakiyetten ötürü tebrik ediyorum” sözünde bulundu. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34