İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

DEÜ’den Sıfır Atık Projesine Tam Destek

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Heyet kürsüsünden dünyaya yaptığı Sıfır Atık davetine Dokuz Eylül Üniversitesi olarak takviye verdiklerini açıkladı

DEÜ’den Sıfır Atık Projesine Tam Destek
23 Eylül 2023 - 21:36


Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Birleşmiş Milletler Genel Heyet kürsüsünden dünyaya yaptığı Sıfır Atık davetine Dokuz Eylül Üniversitesi olarak takviye verdiklerini açıkladı. Rektör Hotar, “Sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek ve geleceğimiz olan çocuklarımıza daha yeşil bir dünya bırakmak hepimizin sorumluluğundadır. Bu nedenle Sayın Cumhurbaşkanımızın Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapmış olduğu çağrıyı önemsiyor ve destekliyoruz” dedi.

Gerek doğal kaynaklarımızın korunması gerekse de ortaya çıkan atıkların daha aktif bir biçimde kıymetlendirilmesi gayesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde Eylül 2017 yılında hayata geçirilen ‘Sıfır Atık Projesi’ konusunda BM kürsüsündeki davete, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden tam takviye geldi. Etrafın korunması ve gelecek kuşaklara daha güzel bir tabiatın miras bırakılması emeliyle birçok örnek proje ve çalışmaya imza atan DEÜ’de, 2023-2024 akademik yılında Sıfır Atık ile ilgili faaliyetlerin artacağı açıklandı. Birleşmiş Milletler (BM) 78 Genel Şurası kapsamında, dünya başkanlarına bu tarafta davette bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını yakından takip ettiklerini belirten Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, “Araştırma Üniversitesi olarak Sıfır Atık konusunda farkındalığı arttırmak ismine hem öğrencilerimize hem de çalışanımıza sistemli olarak bu şuuru aktarıyoruz. Sıfır Atık ve Etraf İdaresi Koordinatörlüğümüz tarafından tüm adımları takip ederek güzelleştirme çalışmaları yapıyoruz. Fakültelerde oluşan atıklar da Üniversite imkanlarıyla yine dönüştürülerek, birçok alanda faal halde kullanıyoruz. Üniversitemizin her ünitesinde sıfır atık uygulamalarını arttırarak sürdürmeye kararlıyız” diye konuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’IN SIFIR ATIK DAVETİNE DESTEK

Rektör Hotar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, New York’ta gerçekleştirilen Birleşmiş Milletler (BM) 78 Genel Kurulu’nda dünya önderlerine Sıfır Atık daveti yaptığı konuşmanın, pak bir tabiatın gelecek kuşaklara bırakılabilmesi ismine büyük kıymet arz ettiğini belirterek, “Dokuz Eylül Üniversitesi olarak etraf alanında fark yaratan çalışmalara imza atıyoruz. Saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, ‘İklim değişikliği ve etraf kirliliği krizleriyle çabamızı çok boyutlu bir biçimde devam ettireceğiz. Türkiye olarak gelecek nesillere karşı vazifelerimizi hakkıyla yerine getirmenin peşindeyiz. 2053 yılında gayemiz, net sıfır emisyona ulaşmaktır. Buradan, global ısınmada tarihî sorumluluğu fazla olan ülkeler başta olmak üzere herkesi harekete geçmeye çağıyorum.’ kelamlarıyla dünya başkanlarına kıymetli bir ileti vermiştir. Cumhurbaşkanımızın, işaret ettiği Sıfır Atık Projesi’nin sürdürülebilir etraf, atıkların geri dönüşümü ve doğal kaynakların korunması üzere birçok mevzuda projeler hazırlayarak, ülkemiz ve gelecek ismine sunmaya devam edeceğiz” tabirlerini kullandı.

“Tüm kampüslerimizde Sıfır Atık faaliyetlerine değer veriyoruz; çalışmaları yakından takip ediyoruz. Sıfır Atık ve Etraf İdaresi Koordinatörlüğünün öncülüğünde, tüm akademik ünitelerden akademik ve idari çalışana kapsamlı eğitimler düzenliyoruz. 2018 – 2022 yılları ortasında yaklaşık 1300 ton geri dönüştürülebilir atık toplanarak iktisada geri kazandırıldı. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2022 yılı başında üniversitemize hibe edilen otomatik kompost makinesi ile üniversite yemekhanelerinde oluşan ayrıştırma atıkları toprak uygunlaştırıcı bir gereç olan komposta dönüştürerek toprakla buluşturuyoruz. Geçtiğimiz günlerde yerleşke alanlarındaki kullanılmayan materyallerden, öğrencilerimizin yerleşke alanlarında faydalanacağı ‘Akıllı Çardak’ çalışmasını başlattık. Üniversitemiz, atık idaresini temel düzeyden bir üst düzeye taşımak ve bertarafa giden atık ölçüsünü azaltmak maksadıyla çalışmalarını sürdürmektedir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34