İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Deniz Portföy’den karbon ayak izini azaltan Serbest Yatırım Fonu

Deniz Portföy, sürdürülebilirlik maksatları doğrultusunda, Türkiye’de birinci olarak karbon ayak izini azaltma maksadını odağına alan şirketlerin yer aldığı fonlara yatırım yapan ESG Sürdürülebilirlik Özgür Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi. 

Deniz Portföy’den karbon ayak izini azaltan Serbest Yatırım Fonu
28 Ağustos 2023 - 23:24


Deniz Portföy, sürdürülebilirlik maksatları doğrultusunda, Türkiye’de birinci olarak karbon ayak izini azaltma gayesini odağına alan şirketlerin yer aldığı fonlara yatırım yapan ESG Sürdürülebilirlik Hür Yatırım Fonu’nu hayata geçirdi. 

ESG Sürdürülebilirlik Hür Yatırım Fonu (DLG), Avrupa Birliği Karbon Salınım Hakkı (EUA) ve Kaliforniya Karbon Salınım Hakkı (CCA) karbon kontrat ve endekslerini temel alan küresel fonlara yatırım yapma imkanı sağlıyor. 

 

“Fon market anlayışımızı sürdürülebilirlik teması etrafında genişletiyoruz”

Deniz Portföy Genel Müdürü Dr. Cem Önenç, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede; 2023’ün başından bu yana ESG Sürdürülebilirlik Özgür Yatırım Fonu da dahil olmak üzere 13 yeni fon kurduklarını ve toplam 89 fona en çok nakit girişi ile bölümde birinci sıralarda yer aldıklarını tabir etti. Önenç, şöyle konuştu: “Biliyoruz ki yatırım dünyasının odağı giderek sürdürülebilir ve yenilenebilir güçlere yöneliyor. Biz de Deniz Portföy olarak sürdürülebilirlik fonlarımız sayesinde müşterilerimize birikimlerini, dünyamızın geleceğini müdafaayı ve iklim kriziyle çabada büyük değer arz eden karbon ayak izini azaltmayı gündeminde tutan şirketlerde kıymetlendirme fırsatı sunuyoruz. Tıpkı vakitte gelecek jenerasyonlara daha pak bir dünya bırakmak konusundaki sorumluluğumuzu da yerine getiriyoruz. Önümüzdeki periyotta de sorumlu bankacılık yaklaşımımızdan ve sürdürülebilirlik prensiplerimizden sapmadan yatırımcılarımızın talep ve beklentileri doğrultusunda varlık seçimlerine takviye olmaya devam edeceğiz.” 

 

DenizBank Hakkında 

DenizBank, 1997 yılında bir bankacılık lisansı olarak Güçlü Holding tarafından Özelleştirme Yönetimi’nden satın alınarak seyahatine başladı. Ekim 2006’da Avrupa’nın önde gelen finans kümelerinden Dexia bünyesine katılan bankanın payları, 28 Eylül 2012’de Rusya’nın en büyük bankası Sberbank’a, 31 Temmuz 2019 prestijiyle ise tekrar bölgesinin en büyük kuruluşları ortasında yer alan Emirates NBD’ye devroldu. 

Farklı finansal hizmetleri tıpkı çatı altında toplayan bir “finansal süpermarket” oluşturmayı hedefleyen DenizBank Finansal Hizmetler Grubu’nun, Türkiye’nin 81 vilayetinde, iştiraklerin şubeleri dâhil toplam 685 şubesi ile 14 binin üzerinde çalışanı; altı yerli, üç memleketler arası finansal iştirak ile altı yerli finansal olmayan iştiraki ve Bahreyn’de bir şubesi bulunuyor. DenizYatırım, Deniz GYO, DenizPortföy İdaresi, DenizLeasing, DenizFaktoring, fastPay, Intertech, NEOHUB, DenizKültür, Ekspres Bilgi Süreç ve Ticaret, Açık Deniz Radyo-TV ve Bantaş kümenin yerli; Eurodeniz, DenizBank AG ve DenizBank Moscow ise memleketler arası iştirakleri olarak konumlanıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34