İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cumhuriyetin 100. Yılında Kalpler “Bu Memleket Bizim” Oyunuyla Attı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. yılını  16 Eylül 2023 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenen “Bu Memleket Bizim” isimli oyunla kutladı. 

Cumhuriyetin 100. Yılında Kalpler “Bu Memleket Bizim” Oyunuyla Attı
18 Eylül 2023 - 5:00


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları, Cumhuriyetimizin 100. yılını  16 Eylül 2023 tarihinde Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda sahnelenen “Bu Memleket Bizim” isimli oyunla kutladı. 

Şehir Tiyatroları oyuncularının bütün mevcuduyla sahnede olduğu oyunda, binlerce seyircimiz,  Ulusal Gayret periyodundan Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna dek süren Türk tarihinin en kıymetli devrine tanıklık ettiler. 

Cumhuriyetimizin 100. yılına saygımızın göstergesi olarak hazırlanan “Bu Memleket Bizim”, kostümlerinden dekoruna, ışığından metnine, koreografisinden müziklerine, yıllarca hafızalardan silinmeyecek bir görsel şölendi. Seyircinin gururla, hüzünle ve Cumhuriyetin kurucularına hasretle izlediği oyun, uzun müddet ayakta alkışlandı.

Oyunun gösterimine İstanbul Büyükşehir Belediyesi Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat, Kültür Dairesi Lideri Tolga Volkan Aslan, Kent Tiyatroları Müdürü İlyas Ceran, Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever, Müdür Yardımcısı Oytun Askeroğlu, Genel Sanat Direktörü Yardımcıları Can Başak, Emrah Özertem, Tankut Yıldız’ın yanı sıra Ali Poyrazoğlu, Suna Keskin, İhtimam Yula, Ayşegül Yalçıner, Haldun Dormen, Hakan Altıner, Hakan Alım, Tamer Levent’in de ortalarında olduğu birçok sanatçı ve gazeteci katıldı.

 

“Bütün Arkadaşlarımı Can-ı Yürekten Kutluyorum”

Oyunun sonunda kelam alan Genel Sanat Direktörü Ayşegül İşsever: “Oyuncuların ve teknik takımın hepsine teşekkür ediyorum zira onlar bütün bir yaz boyunca çalıştılar. Çok meşakkatli bir periyottu bizim için lakin bize de çok güzel geldi. Hepimizin bir ortada olmaya çok muhtaçlığı varmış, bütün takımın bir ortada birebir sahnede olması ayrıyeten diğer bir hoşluk oldu bizim için. Bu vesileyle bütün arkadaşlarımı can-ı yürekten kutluyorum.

Teşekkür etmek istediğim bir sürü insan var. Ancak bir şahsa Kent Tiyatrosu ailesi olarak çok minnettarız.  Hayatımda 1985 yılından beri birçok belediye lideri ile çalıştım. Hepsinin Kent Tiyatrosu uhdesinde farklı bir yeri vardır. Lakin Sayın Liderimiz Ekrem İmamoğlu’nu biz kalbimizde daima taşıyacağız. Bize huzurumuzu geri veren bir belediye lideri olarak hatırlayacağız.” dedi.

 

“Bu Heyecanı Bize Yaşattığınız İçin Size Ne Kadar Teşekkür Etsem Azdır”

Oyun sonunda bizi yalnız bırakmayan sanatkarlardan “Bu Memleket Bizim” hakkındaki görüşlerini aldık:

Haldun Dormen: “Çok heyecanlandım ve bu heyecanı bize yaşattığınız için size ne kadar teşekkür etsem azdır.”

Hakan Altıner: “Şehir Tiyatrosu’nda çok uzun, hoş yıllarım geçti. Emekli olduktan sonra bu türlü bir şovda tiyatromu karşımda görmek beni son derece umutlandırdı. Emeklerine sıhhat.”

Tamer Levent: “Şehir Tiyatrosu’nun 100. yıl hasebiyle hazırladığı fevkalâde çalışmayı kutluyorum. Başta Ayşegül olmak üzere tüm oyuncuları, teknik grubu, orkestrayı kutluyorum. Zira yaz boyunca çalışıldığını ve bütün Kent Tiyatrosu ailesinin bu yapıma emek verdiğini duymak çok kıymetli bir şey. Tiyatro kültürü için de çok değerli bir şey. Bu tabi kaynaşmayı da sağladı. 

Cumhuriyetin 100. yılında bu türlü bir sürü kaliteli, coşkulu, büyük emek verilmiş işlerin yapılması gerekiyor. Bu manada “Bu Memleket Bizim” oyununun da çok değerli bir örnek olduğunu düşünüyorum ve kutluyorum. Birçok yüzyıllara.”

Hakan Alım: “Muhteşem bir şovdu. Düşünenlere, uğraşanlara, aylarca sıcağın altında prova yapanlara, tüm işçi kardeşlerime helal olsun. Bize çok hoş duygusal anlar yaşattılar. Cumhuriyeti hatırlattılar. Tiyatronun insanları nasıl harekete geçirdiğini gösterdiler. Tek bir yürek olduk burada. Çok keyifliydi, teşekkür ederiz herkese.”

 

Eşi Görülmemiş Bir Emeğin Ürünü

300’ü aşkın oyuncu, ayrıyeten 20 kişilik dans grubu ve genişletilmiş Kent Tiyatrosu Orkestrası’yla Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde seyircimizle birlikte Cumhuriyet coşkusunu daima birlikte yaşadık.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kent Tiyatroları’nın Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılına özel tüm mevcuduyla sahnede olduğu bu görkemli oyunda Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk isimli yapıtı başta olmak üzere, Nazım Hikmet, Erol Toy, İsmet Küntay, Samim Kocagöz, Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun metinlerinin yanı sıra birçok müellifin metinlerinden yararlanıldı. 

“Bu Memleket Bizim” alanının önde gelen dört direktörü olan Ali Gökmen Altuğ, Aslı Öngören, Yıldırım Fikret Urağ ve Yiğit Sertdemir tarafından kurgulanarak sahneye taşındı. 

Çiğdem Erken “Bu Memleket Bizim” projesinin müzik yöneticiliğini yaptı, Deniz Noyan orkestrasyonu üstlendi ve özel müzikler besteledi. Burçak Çöllü koro düzenlemesini üstlendi. Hakan Elbir’in şefliğinde duyduğumuz bu müzikler, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutladığımız vakit diliminde, hepimizi 100 yıl evvel bu topraklarda yaşanan çabanın hissine yaklaştırdı. 

Dicle Doğan’ın koreografisiyle sahnede dün yaşanan öyküler yine hayat buldu. Barış Dinçel’in tasarladığı, tiyatromuzun tasarım grubunun hazırladığı dekorun üzerinde, Nihal Kaplangı’nın tasarladığı, tiyatromuzun tasarım takımının hazırladığı kostümlerle Mustafa Kemal Atatürk ve Ulusal Mücadele’nin değerli kahramanlarının öyküleri yine canlandı. Mustafa Türkoğlu ve Osman Aktan’ın ışık tasarımı geniş bir grubun uğraşıyla sahneyi aydınlattı. 

Ersin Aşar’ın dizaynıyla grubunun hazırladığı efektler, Gülay Yiğitcan’ın görüntü ve Emrah Can Yaylı’nın ses dizaynlarıyla, seyircimiz Cumhuriyetimizin kuruluş kıssalarına tanıklık etti.  

 

Harbiye Cemil Topuzlu’da Cumhuriyet Coşkusu Devam Edecek

“Bu Memleket Bizim” isimli oyunumuz, Cumhuriyetimizin 100. yılına hürmet projesi olarak, Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nda 17 Eylül tarihinde 21:00’de yine sahnelenecek. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34