İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri kolay tanınamıyor

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarının kolay tanınan belirtileri olmadığını belirten uzmanlar, bu belirtilerin bazen yıllarca ortaya çıkmayabileceğini söylüyor.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri kolay tanınamıyor
03 Eylül 2023 - 8:00


Cinsel yolla bulaşan hastalıklarının kolay tanınan belirtileri olmadığını belirten uzmanlar, bu belirtilerin bazen yıllarca ortaya çıkmayabileceğini söylüyor. Bu hastalıkların çoklukla resen iyileşmeyeceğinin altını çizen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Tedavi her vakit gereklidir. Korunmasız münasebet olduğunda, bulgu olmasa bile gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Müracaat için hiç bir vakit geç değildir.” dedi. Tedavi sürecinde de hastalık bulaştırılabileceğine vurgu yapan Mamçu, öbür formda gebelikten korunulsa bile, prezervatifle korunulmamış bağlantılardan kaçınılmasını öneriyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, cinsel yolla bulaşabilecek hastalıklara dikkat çekti ve bu hastalıklardan korunmak için alınabilecek tedbirleri sıraladı.

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların belirtileri çabucak ortaya çıkmayabilir

Cinsel bağ sırasında bulaşan mikroplarla, bayan ve erkeklerde önemli sıhhat problemlerine yol açabilen durumlara Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar (zührevi hastalıklar) denildiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Kişiye hastalık bulaşmış olsa da belirtileri çabucak ortaya çıkmayabilir.” dedi.

 

Yaralı yahut zedelenmiş dokular hastalık kapma riskini artırır 

Hastalık etkeni taşıyan kişinin mikroplarının cinsel bağ sırasında, beden salgıları yoluyla eşine bulaştığını söz eden Mamçu, “Bulaşma, hazne (vajina), makat ya da ağızla yapılan cinsel bağla olur. Ortada erkek ya da bayan prezervatifi, bedene salgı temasını engelleyen şeffaf sinema üzere koruyucular olmaksızın cinsel bağda bulunmak enfeksiyonların bulaşması açısından yüksek risk taşır. Sağlıklı deri bir dereceye kadar kollayıcıdır. Damak, lisan, dudaklar ve cinsel organlarda yara yahut zedelenme olduğunda hastalık riski artar. Hepatit B, Herpes ve HPV üzere birtakım enfeksiyonlar kılıf kullanılsa bile terli cildin teması yoluyla da bulaşabilirler.” ikazında bulundu.

 

Sterilize edilmemiş kesici delici aletler de enfeksiyon bulaş riskini artırabilir

HIV, Hepatit B ve Hepatit C virüslerinin kan yoluyla da bulaşabildiğine dikkat çeken Mamçu, “Bu bireylerden yapılan kan nakliyle olduğu üzere, kan alma ve tedavilerinde kullanılan cerrahi alet yahut iğnelerin sterilize edilmeden diğerinde tekrar kullanılması bulaşmaya neden olur. Birebir halde HIV etkeni taşıyan birisinde kullanıldıktan sonra sterilize edilmemiş, kesici alet ve iğnelerle dövme yapılması, kulak delinmesi ve manikür pedikür yapılması da bulaşmaya neden olabilir. Virüs taşıyan birinin kullandığı iğneyle uyuşturucu husus kullanımı da unsur bağımlılarını yüksek risk kümesine sokar.” açıklamasını yaptı. 

 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar bebeklerin sıhhatini olumsuz etkiler

Bu hastalıklardan rastgele birinin mikrobunu alan bayanların gebelik, doğum yahut emzirme sırasında bu mikropları bebeklerine geçirebileceklerinin altını çizen Mamçu, bu durumda bebeklerin sıhhatinin olumsuz etkilenebileceğini vurguladı. 

Başkasının bardağını yahut çatal kaşığını kullanmakla cinsel yolla bulaşan hastalıklara yakalanılamayacağını belirten Mamçu, “Başkasının nefes ve öksürüğünden, el sıkışmaktan ve öpmekten de bu cins enfeksiyonlar bulaşmaz. Böcek, sivrisinek ısırması, tuvaletler (klozete oturmak), yüzme havuzları yahut hamamlar, sanıldığının bilakis, bulaşmaya neden olmaz.” diye konuştu.

 

Kadınlarda belirtiler daha sıkıntı fark edilir

Bu kümedeki hastalıkların kolay tanınan belirtileri olmadığına dikkat çeken Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Hiçbir belirtileri olmayabileceği üzere, her etkene has farklı belirtiler olabilir. Genel olarak görülen belirtiler ortasında; idrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme, peniste, vajinada, makatta yahut ağızda ağrısız ya da ağrılı yaralar, siğiller ve içi su dolu ağrılı kabarcıklar, penis, hazne yahut makattan gelen su üzere, beyaz, sarımtırak yahut yeşil olabilir ve kokusu her zamankinden farklı akıntılar, kasıklarda, makatta yahut haznede kaşıntı, kasıklarda bezeler, karnın alt kısmında tek ya da çift taraflı ağrı, cinsel bağlantı sırasında ağrı ve bağ sonrasında kanama, deride el ve ayak tabanında döküntüler sıralanabilir.” dedi.

Bu belirtilerden rastgele biri olduğunda cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olup olmadığını anlamak için doktora gitmek gerektiğini vurgulayan Mamçu, “Özellikle deride, ağız içinde, cinsel organların iç ve dış yüzeylerinde görülen belirtiler öteki bir cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu almayı kolaylaştırır. Belirtilerin görülmesi haftalar, aylar yahut yıllar sürebilir. Bazen hiç belirti olmaz ya da o kadar azdır ki fark edilmeyebilir. Bilhassa bayanlarda belirtiler daha sıkıntı fark edilir. Bu nedenle bir hastalık olduğu belirlenmediğinden tedavi de edilmez. Böylelikle hastalık farkında olmadan diğerlerine bulaştırılabilir.” biçiminde konuştu.

 

Tedavi sürecinde de hastalık bulaştırılabilir

Bu hastalıkların çoklukla tabiatıyla iyileşmeyeceğinin altını çizen Mamçu, “Tedavi her vakit gereklidir. Belirti olduğunda ya da korunmasız ilgi olduğunda, bulgu olmasa bile gecikmeden doktora başvurulmalıdır. Müracaat için hiç bir vakit geç değildir. birinci belirtiler geçse bile müracaat yapılmalıdır. Kendiliğinizden, ya da doktora istişareden bilhassa antibiyotik kullanmayın. Doktora kendinizde bu türlü bir hastalıktan kuşkulandığınızı söyleyin.” ihtarını yaptı.

Teşhis için laboratuvar incelemeleri gerektiğini lisana getiren Mamçu, “Bazen bütün tetkiklerin sonuçlanması vakit alabilir. Verilen tedaviyi, şikayetleriniz geçse bile tam uygulayın. Tedavi müddetince cinsel münasebette bulunmayın ya da münasebet olduğunda siz yahut eşiniz kılıf kullanın. Eşinizi yahut bağlantıda bulunduğunuz kişiyi uyarın. Hastalığın size bulaştığı andan sonra ve tedavi mühletince cinsel münasebette bulunduğunuz bireylere hastalık etkeni bulaştırabilirsiniz. Bu nedenle denetim ve tedavi olmaları için geçmişte cinsel münasebette bulunduğunuz eşlerinize bilgi vermelisiniz.” dedi.

 

Korunmasız cinsel ilgilerden kaçınılmalı 

Cinselliğin inanç içinde yaşanması gerektiğini belirten Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Dilek Leyla Mamçu, “Geçmiş periyotta de olsa, sizin ya da eşinizin diğerleriyle cinsel bağlantısı olması, her vakit risklidir.” dedi.

Prezervatifle korunulmamış bağlardan kaçınılmasını öneren Mamçu kelamlarını şöyle tamamladı:

“Kaçınamadığınız münasebetler olduğunda teşhis ve tedavi için gecikmeden tıbbi yardım alın. Kimsenin bir hastalık etkeni bulundurup bulundurmadığı anlaşılamadığından, insanları pozisyonlarına nazaran kıymetlendirerek yanılmayın. Kılıf en tesirli korunma yoludur. Öteki formda gebelikten korunuyorsanız bile kılıf da kullanarak eşinizi ve kendinizi hastalıklara karşı teminata alabilirsiniz. Eşinizde bir bulaşma varsa tedavi bitene dek ilişiye girmeyin.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34