İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’den IMF’ye ‘korumacılığa karşı çıkın’ çağrısı

Çin Başbakanı Li Çiang, Pekin’i ziyaret eden Milletlerarası Para Fonu (IMF) Lideri Kristalina Georgieva ile görüşmesinde IMF’ye global iktisatta korumacılığa, bağları koparmaya ve tedarik zincirlerini kesmeye yönelik teşebbüslere karşı çıkma…

Çin’den IMF’ye ‘korumacılığa karşı çıkın’ çağrısı
02 Eylül 2023 - 21:24

Çin, Başbakan Li Çiang ile IMF Lideri Kristalina Georgieva ortasında gerçekleştirilen görüşmenin ayrıntıları belirli oldu. Çin’de kabine fonksiyonunu yerine getiren Devlet Kurulundan yapılan açıklamaya nazaran Başbakan Li, görüşmede ülkesinin ıslahat ve dışa açılma sürecine bağlı kalacağı, büyümeyi teşvik edici adımlar atmayı sürdüreceğini bildirdi.

Çin’in IMF’nin global idarede kıymetli role sahip olmasını desteklediğini ve işbirliğini derinleştirmeyi sürdüreceğini belirten Li, ekonomik globalleşmeyi ve özgür ticareti savunacağını, korumacılığa, ekonomik bağları koparmaya ve tedarik zincirlerini kesmeye yönelik her türlü teşebbüse karşı çıkacağını umduklarını kaydetti.

“Gelişen ülkelerin sesi ve tesiri artırılmalı”

Li, IMF’de temsilin geliştirilmesi, gelişmekte olan ülkelerin sesinin ve tesirinin artırılmasının gereğine işaret ederek, Aralık 2023’te tamamlanacak 16. Kota Gözden Geçirmesi’nin bu bahiste olumlu sonuçlar üretmesini umduklarını bildirdi.

IMF Lideri Georgieva da global ekonomik büyümenin üçte birini sağlayan Çin’in büyümeyi teşvik edici adımlarını olumlu karşıladığını belirterek, kırılgan durumdaki düşük ve orta gelirli ülkelerin kalkınmasını desteklemek üzere öncü rol oynamasını takdir ettiklerini vurguladı.

IMF’nin Çin ile daha ileri işbirliğini hedeflediğini kaydeden Georgieva, ülkelere global tedarik zincirlerinin işleyişini müdafaa ve parçalanma risklerini tedbire davetinde bulundu.

Georgieva, Pekin’de Başbakan Li’nin akabinde ekonomik münasebetlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Hı Lifıng ile görüştü. İkili, global ekonomik ve finansal duruma ve IMF ile kontaklı problemlere dair görüş alışverişinde bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34