İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin’de hizmet faaliyetleri son 8 ayın en yavaş temposunda genişledi

Dünyanın ikinci büyük iktisadı Çin’in hizmet faaliyeti zayıf talep  ve tüketimi canlandırmada yetersiz kalması nedeniyle, Ağustos ayında son sekiz ayın en yavaş temposunda genişledi.

Çin’de hizmet faaliyetleri son 8 ayın en yavaş temposunda genişledi
05 Eylül 2023 - 5:12

Caixin/S&P Global hizmet satın alma yöneticileri endeksi (PMI), Temmuz ayındaki 54,1 düzeyinden Ağustos ayında 51,8’e düştü. Bu, kovid-19’un birçok tüketiciyi konutlarına hapsettiği Aralık ayından bu yana en düşük düzey oldu. Endekste 50 puan düzeyi, aktivitedeki genişleme ile daralmadan birbirinden ayıran nokta olarak bulunuyor.

Veriler, geçen hafta açıklanan ve kesimin düşüş eğiliminin devam ettiğini gösteren resmi hizmetler PMI bilgileriyle genel olarak uyumlu. Yaz aylarındaki rekor sayıdaki demiryolu seferleri ve gişe çıkarları bile dataları artırmada başarısız oldu.

Her ne kadar resmi ve Caixin imalat PMI’ları piyasa beklentilerini aşsa ve Temmuz’dan Ağustos’a artış gösterse de, zayıf talep ve emlak piyasasındaki gerileme nedeniyle hizmet faaliyetindeki yavaşlama hala iktisat üzerinde baskı yaratıyor.

Caixin/S&P’nin hem imalat hem de hizmet faaliyetini içeren bileşik PMI’ı Temmuz’daki 51,9 düzeyinden 51,7’ye gerileyerek Ocak ayından bu yana en zayıf olmasına karşın arka arda sekizinci genişleme ayına işaret etti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34