İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin kamuda iPhone yasağını genişletmeyi planlıyor

Çin kamu yetkililerine yönelik işyerinde iPhone kullanma yasağını kamu şirketleri ve kuruluşlarına genişletmeyi pahalandırıyor.

Çin kamuda iPhone yasağını genişletmeyi planlıyor
07 Eylül 2023 - 9:12

Çin, kamu ünitelerinde iPhone kullanımına yönelik yasağı devlet takviyeli ajanslar ve devlet şirketlerini kapsayacak formda genişletmeyi planlıyor.

Bloomberg’in haberine nazaran bahisle ilgili bilgi sahibi şahıslar, Wall Street Journal’ın kamuda iPhone yasağı haberini teyit ederken, birtakım kurumların çalışanlarına iPhone’larını işe getirmemeleri istikametinde talimat vermeye başladığını söyledi.

Kaynaklar Pekin’in bu kısıtlamayı çok daha geniş bir biçimde kamu iktisadi teşebbüsleri ve hükümet denetimindeki başka kuruluşlara da yaymayı planladığını belirtti.

Pekin’in uygulamaya geçmesi halinde daha evvel gibisi görülmeyen bu yasak, hassas ortamlarda yabancı teknoloji kullanımının kökünü kazımaya yönelik yıllardır süren gayretlerin doruk noktası olacak ve Pekin’in Amerikan yazılım ve devrelerine olan bağımlılığını azaltma gayretleriyle birebir periyoda denk gelecek.

Bu durum, Apple’ın gelirinin yaklaşık beşte birini elde ettiği ve milyonlarca Çinli’yi istihdam eden geniş fabrikaları aracılığıyla dünyadaki iPhone’ların birçoklarını ürettiği bir pazardaki pozisyonunu aşındırma tehdidi de yaratıyor.

Kaynaklar kaç şirket ya da kurumun şahsî aygıtlara yönelik kısıtlamalar getirebileceğinin bilinmeyen olduğunu ve şimdi resmi ya da yazılı bir önlem kararı bulunmadığını belirtti.

Devlet firmaları ya da kuruluşları bu tıp yasakları ne kadar sıkı uygulayacakları konusunda muhtemelen farklılık gösterecek; kimileri Apple aygıtlarını işyerinden men ederken, öbürleri çalışanların bunları kullanmasını büsbütün yasaklayabilecek.

Petrol devi PetroChina Co. üzere Çin devlet firmaları milyonlarca kişiyi istihdam ediyor ve merkezi olarak planlanan iktisadın büyük bir kısmını denetim ediyor.

KeyBanc Capital Markets Analisti Brandon Nispel Çarşamba günü yayınladığı bir raporda, Apple’ın Pekin ile olan münasebeti ve iktisat için ehemmiyeti göz önüne alındığında, “tarihsel olarak Çin’de hükümet kısıtlamalarına karşı nispeten inançlı olarak görüldüğünü” söyledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34