İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çin için büyüme beklentileri kötüleşiyor

Çin’de ekonomik aktiviteyi desteklemek için farklı tedbirler gündeme gelirken ekonomistler Çin büyüme kestirimlerini aşağı taraflı revize etmeye devam ediyor.

Çin için büyüme beklentileri kötüleşiyor
29 Ağustos 2023 - 5:36

Çin iktisadında görünümün giderek kötüleştiği Bloomberg’in ekonomistlerle düzenlediği ankette de ortaya çıktı.

Ankete katılan ekonomistlerin 2023 medyan Çin büyüme beklentisi evvelki yüzde 5,2 düzeyinden yüzde 5,1’e geriledi. Beklentilerdeki bu revizyon büyük ölçüde üçüncü çeyrek varsayımlarının gerilemesinden kaynaklandı.

Ekonomistler bu çeyrekte yüzde 4,6 yerine yüzde 4,4 Çin büyümesi bekliyor. 2024 büyüme iddiası de yüzde 4,5 ile hükümetin yüzde 5’lik maksadından uzakta bulunuyor.

Bu yıl Çin’in yüzde 4,9 büyüyeceğini iddia eden Continuum Economics Yöneticisi Mike Gallagher büyüme varsayımlarının aşağı çekilmesinde gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş ve zayıf ihracat sayılarının rol oynadığını düşünüyor.

Çin Merkez Bankası’ndan teşvik beklentileri de ankete yansıdı. Buna nazaran ekonomistler yılın son çeyreğinde siyaset kredi faizi olan orta vadeli borç verme faizinde 10 baz puan daha düşüş bekliyor.

Çin’in sermaye piyasalarını hareketlendirme adımları da hudutlu tesir yaratıyor. Pazartesi günü bir orta yüzde 5,5 yükselen CSI 300 endeksi yalnızca yüzde 1,2 yükselişle günü tamamladı. Morgan Stanley analistlerine nazaran pay senedi piyasalarına ait 2008’den bu yana birinci sefer damga vergisinin düşürülmesi üzere adımları uzun vadede sürdürebilmek güç olacak.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34