İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Çiftçi Kayıt Sistemine başvurular başladı

Tarım siyasetlerinin oluşturulmasına yönelik çiftçilere ilişkin ziraî faaliyetlerin kayıt altına alınması hedefiyle oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS’de müracaatlar başladı.

Çiftçi Kayıt Sistemine başvurular başladı
02 Eylül 2023 - 4:36


Tarım siyasetlerinin oluşturulmasına yönelik çiftçilere ilişkin ziraî faaliyetlerin kayıt altına alınması hedefiyle oluşturulan Çiftçi Kayıt Sistemi ÇKS’de müracaatlar başladı.

ÇKS müracaat süreci ile ilgili açıklama yapan İzmir Tarım ve Orman Vilayet Müdürü Mustafa İhtimam, Bitkisel üretim yapan ve bu kapsamda Tarım ve Orman Bakanlığınca verilen ziraî takviyelerden yararlanmak isteyen üreticilerin ÇKS müracaatlarını kesinlikle yapmaları gerektiğini belirtti. ÇKS müracaatlarının üreticilerin, yerlerinin bulunduğu yerdeki İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine giderek yahut e-Devlet Kapısı üzerinden yapabildiğini söyleyen İhtimam “E-Devlet Kapısı’nda müracaat imkânından, geçmiş yıllarda ÇKS’ye kayıtlı olan ve arazi bilgilerinde değişiklik yapmayan üreticilerimiz yararlanabiliyor. 2024 üretim yılı ÇKS müracaatları 1 Eylül Cuma itibariyle başladı ve 2 Ocak 2024’de sona erecek. E-Devlet Kapısı üzerinden kayıt süreci üreticilerimize de büyük bir kolaylık sağladı. İzmir’de 2022 yılı ÇKS kaydı 50 bin iken e-Devlet Kapısı üzerinden güncellemelerin yapılması ile 2023 yılı ÇKS kaydımız 53 bin 701 bireye ulaştı. Uygulamanın birinci yılı olmasına karşın kayıtların yüzde 20’si e-Devlet üzerinden gerçekleşti. Bunun bu yıl daha da artacağını biliyoruz. Emelimiz tüm üreticilerimizi ve eserlerini kayıt altına almak. Bir öbür husus da desteklemelerden faydalanabilme noktasında ÇKS kaydının ne derece kıymetli olduğu. Üreticilerimiz lütfen ihmal etmesin ve 2 Ocak 2024 tarihine kadar kayıtlarını yaptırsınlar” dedi.

Çiftçilerin Çiftçi Kayıt Sistemine birinci kayıtlarını yaptırmak için faaliyet yapılan arazinin bulunduğu İl/ İlçe Müdürlüğüne fizikî olarak başvurmaları gerekmektedir. Bir evvelki yıl kaydı olup güncelleme yapacak olan çiftçiler ise e-Devlet Kapısı üzerinden kayıtlarını yenileyebilecek.

Çiftçi Kayıt Sistemine 2024 üretim yılı için müracaatta bulunan çiftçiler, eser güncelleme müracaatlarını 2024 yılı Şubat ayı içerisinde e-Devlet üzerinden ya da İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleri üzerinden gerçekleştirilebilecek.

İlk sefer ÇKS’ye kaydolacak yahut geçmiş müracaatındaki arazi bilgilerinde değişiklik yapacak üreticilerin Bakanlık Vilayet ve İlçe Müdürlüklerine müracaat yapması gerekiyor.

 

TARIMCEBİMDE KOLAYLIĞI

Tarım ve Orman Bakanlığının dijital dönüşüm atakları kapsamında uygulamaya aldığı “TARIMCEBİMDE” taşınabilir uygulaması da üreticilerin iş ve süreçlerini kolaylaştırıyor. Bu kapsamda üreticiler uygulamaya girerek, “e-Devlet Hizmetleri” sekmesinden kayıt süreçlerini gerçekleştirebiliyor. Kelam konusu uygulama, eser bildirimi ve desteklemeler başta olmak üzere çeşitli mevzularda da çiftçilere kolaylık sağlıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34