İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Büyükelçi’den Başkan Soyer’in elektrikli yolcu gemisi projesine destek

Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülebilir ulaşım için farkındalık aktiflikleri düzenlendi.

Büyükelçi’den Başkan Soyer’in elektrikli yolcu gemisi projesine destek
19 Eylül 2023 - 4:00


Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından sürdürülebilir ulaşım için farkındalık aktiflikleri düzenlendi. Haftanın açılışı için kente gelen AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Lider Tunç Soyer’in elektrikli yolu gemisi projesine dayanak iletisi verdi.

Sürdürülebilir bir kent için çevreci ulaşım yatırımlarını sürdüren İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu yıl “Gelecek Enerjini Koru / Save Energy” teması ve “Şehrini Keşfet” sloganıyla” Avrupa Hareketlilik Haftası” kutlamalarına başladı. Her yıl 16-22 Eylül tarihleri ortasında kutlanan “Avrupa Hareketlilik Haftası” kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanlığı tarafından bir dizi aktiflik düzenlendi. Kamusal alanların yurttaşlar tarafından daha etkin kullanılmasının ve sürdürülebilir ulaşım tiplerinin yaygınlaşmasının ehemmiyetine dikkat çeken haftanın açılışına İzmir Büyükşehir Belediyesi Lider Vekili Mustafa Özuslu, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Lideri Kadir Efe Oruç, sanatkarlar, aktivistler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Toplu ulaşım kullanarak başladı
Avrupa Hareketlilik Haftası aktiflikleri için Alsancak’ta bulunan Cumhuriyet Bulvarı trafiğe kapatılarak aktiflik alanına dönüştürüldü. Alanda kurulan sahnede panel ve farkındalık atölyeleri düzenlendi. Haftanın açılış merasimine Lider Vekili Mustafa Özuslu ve Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut toplu ulaşımı kullanarak geldi. Bostanlı Feribot İskelesi’nden feribota binerek Üçkuyular’a gelen davetliler, akabinde tramvayla Kültürpark Lozan Kapısı’na ulaştı. Bando eşliğinde başlayan açılış yürüyüşünde kortej, Vasıf Çınar Bulvarı üzerinden Cumhuriyet Bulvarı’na ulaştı.

“Sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz”
Etkinlik alanında kurulan stantları ziyaret eden Lider Vekili Mustafa Özuslu, “Biz yaptığımız bütün faaliyetlerde sürdürülebilir bir gelecek için çalışıyoruz. Liderimiz Tunç Soyer’in vizyonu doğrultusunda karbon salımının sıfıra inmesi için, yurttaşlarımızın günlük ulaşımda toplu ulaşımı kolay bir biçimde kullanabilmeleri için, gündelik hayatta bol bol hareket edilebilmesi için çalışıyoruz. Daha fazla yürüyüş yolları oluşturuyoruz. Deniz ulaşımında bisikletli yolcu için 5 kuruş uygulaması, bisiklet yolları ve BİSİM ağıyla bisikletli ulaşımın hissesini kentimizde arttırıyoruz. Sayın büyükelçimiz de bize bu hususta çok dayanak veriyor” dedi.

“Bugünü İzmir’de kutlamaktan çok büyük memnunluk duyuyorum”
 Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ise, “Avrupa Hareketlilik Haftası dünyanın 50’den fazla ülkesinde kutlanıyor. Birçok kent bu kampanyaya katılıyor. Türkiye son devirlerde en fazla belediyeyle katılan ülkeler ortasında. Aslında birçok şeye adapte olmaya çalışıyoruz. İklim değişikliği bunlardan bir tanesi. Belediyeler de ulaşım ağıyla çok önemli bir karbondioksit salımı gerçekleştirdikleri için çok büyük bir oyuncu bu kampanyada. Bu noktada hem belediyelerin hem vatandaşların çok büyük katkısı olabilir. Çok büyük değişimlere öncülük yapabiliriz. Bugün bu haftanın birinci gününü ben de İzmir’de kutlamaktan çok büyük memnunluk duyuyorum. Zira kent çok büyük bir müddettir Hareketlilik Haftası’nı kutlayanlardan biri. Birebir vakitte yeşil dönüşümle de hareketliliğe katkıda bulunuyor. AB olarak biz de İzmir’in bu çalışmalarına katkı koymaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Elektrikli gemi projesine dayanak mesajı
Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, İzmir Büyükşehir Belediye Lideri Tunç Soyer’in Türkiye’nin birinci elektrikli yolcu gemisi projesine takviye bildirisi vererek, “İzmir, Akıllı Kentsel Hareketlilik Planı’nı uygulayan 10 kentten bir tanesi. Bunun için de çok daha yeşil, çok daha dirençli ve çok daha sürdürülebilir biçimde ulaşım ağını güncellemeye çalışıyoruz ve bununla ilgili pilot bölgeler uygulanıyor. İzmir’de uyguladığımız ikinci proje alanı da deniz ulaşımının karbondan arındırılması. Bununla ilgili de Avrupa Birliği’nin, Avrupa Kalkınma Bankası’nın değerli katkıları oluyor. Hem belediye lideri, hem belediye buna çok kıymetli katkıda bulunuyorlar. Sahiden çok güzel bir işbirliğimiz var İzmir Büyükşehir Belediyesi’yle. Bugün de buraya gelirken Karşıyaka’dan feribota bindik, gelirken tramvaya bindik. Münasebetiyle burada sistemin nasıl geliştiğini ve genişlediğini deneyim etme fırsatım oldu” tabirlerini kullandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34