İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Büyük Zafer’in 101. Yılı Aliağa’da Kutlanıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusunun 30 Ağustos 1922’de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz’un 101. yıl dönümü Aliağa’da kutlanıyor.

Büyük Zafer’in 101. Yılı Aliağa’da Kutlanıyor
31 Ağustos 2023 - 8:00


Gazi Mustafa Kemal Atatürk komutasındaki Türk Ordusunun 30 Ağustos 1922’de zaferle neticelendirdiği Büyük Taarruz’un 101. yıl dönümü Aliağa’da kutlanıyor.

Gün uzunluğu sürecek kutlamalar sabah saatlerinde Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen çelenk sunma programıyla başladı. Aliağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen programa Aliağa Kaymakamı Zekeriya Güney, Aliağa Belediye Lideri Serkan Acar, Garnizon Kumandanı Albay Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Özgür Aydoğan, şehit aileleri, gaziler, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, askeri erkan, muhtarlar, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.  

Kutlama programında Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na Aliağa Kaymakamlığı, Aliağa Garnizon Komutanlığı ve Aliağa Belediye Başkanlığı çelenkleri sunuldu. Bir dakikalık hürmet duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının daima bir ağızdan okunması sonrasında günün mana ve kıymetini belirten konuşmayı Havacı Kıdemli Başçavuş Nazmi Akgül yaptı. Akgül, konuşmasında, Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğindeki Türk Ordusunun, Anadolu’yu düşman işgalinden kurtarışını ve zaferle sonuçlanan büyük taarruzun destansı hikayesini anlattı.

Günün mana ve kıymetini belirten konuşmanın akabinde Aliağa Ortaokulu öğrencisi Deniz Esen ‘30 Ağustos’ bahisli şiirini okudu. Aliağa Belediyesi Zeybek Grubu gösterisi ile bando kadrosunun dinletisi iştirakçilerden büyük alkış aldı. Kaymakam Zekeriya Güney, merasim sonrası makamında tebrikleri kabul etti. Resmi program Aliağa Kabristanlığı’nda bulunan şehitlik ziyareti ile son buldu.  

Aliağa Belediyesi’nden Fener Alayı
Sabah saatlerindeki resmi programın akabinde Aliağalılar akşam saatlerinde fener alayında bir ortaya gelecek. Aliağa Belediyesi tarafından organize edilecek fener alayı için Aliağalılar saat 19.30’dan itibaren Enka Spor Salonu önünde toplanmaya başlayacak. Saat 20.00’de hareket edecek olan kortejde vatandaşlar ellerinde meşaleler, Türk Bayrakları ve dev Atatürk posterleri ile birlikte belediye bandosunun marşları eşliğinde yürüyecek. Kortej, İstiklal Caddesi ve Hükümet Caddesi güzargahından Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’na varacak.  

Aliağalılar 30 Ağustos’u Ajda Pekkan İle Kutlayacak
Kortejin Avcı Ramadan Çocuk Oyun ve Rekreasyon Alanı’ndaki konser alanına varmasıyla birlikte saat 21.30’da Türk pop müziğinin muhteşem starı Ajda Pekkan, sahne alacak. Birebir vakitte Aliağa Belediyesi ile SOCAR Türkiye iş birliğinde hazırlanan Aliağa Sanat Günleri’nin de son konseri olan gecede, muhteşem star Ajda Pekkan, hit müzikleri ve gücüyle 30 Ağustos kutlamalarında coşkuyu doruğa taşıyacak.  

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34