İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bu Köyde Kanser Vakalarında Patlama Yaşanıyor  

İZMİR’in Torbalı ilçesine bağlı Ahmetli Köyünde kanser olaylarındaki artış dikkat çekiyor. 

Bu Köyde Kanser Vakalarında Patlama Yaşanıyor  
06 Eylül 2023 - 0:48

İZMİR’in Torbalı ilçesine bağlı Ahmetli Köyünde kanser olaylarındaki artış dikkat çekiyor. 

Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı’na konuşan Muhtar Hasan Kaplan, pandemiden sonra kanser olaylarının arttığını belirterek Sıhhat Bakanlığı’nde erken teşhis ve eğitim için yardım istediklerini söyledi. 

Yaklaşık bin 500 kişinin yaşadığı Ahmetli Köyünde kanser olaylarındaki artış dikkat çekmeye başladı. BSHA’ya konuşan Muhtar Hasan Kaplan, olay sayısındaki artışın telaş verici boyutları geldiğini fark edince çabucak Sıhhat Bakanlığı ile irtibata geçti. Sıhhat Bakanlığı Torbalı Sıhhat Küme Başkanlığı’na başvuran Kaplan, erken teşhis ve kanserdeki patlamanın nedenlerinin araştırılması için yardım istedi. Küme Başkanlığı, Muhtar Kaplan’ın talebi üzerine Ahmetli Köyünde bir inceleme başlattı. Sıhhat Bakanlığı ile olarak kanser eğitimleri veren Uzm. Hemşire Birgül Turan’ı köy halkına eğitim vermesi için görevlendirdi. Turan köy okulunda birinci olarak, köydeki bayanlara kanserden korunma eğitimi verdi. Köyde bir tarama programı da başlatılacağını belirten Turan, smear testi ve mamografi konusunda köylü bayanları yönlendireceklerini tabir etti. 

Pandeminden Sonra Artış Başladı !

Torbalı Ahmetli Köyü Muhtarı Kaplan, şunları söyledi, “Son iki yılda kanber hadisesi çoğaldı. Pandemiden sonra oldu desem yeri var. Köyümüzde 7 kişi kanser. Bayanlarda çoğunlukla göğüs, erkeklerde ise akciğer kanseri görülüyor. Köyümüzde kanser olayı görülmesin diye akü eritme  tesisini köyümüze kurdurmadık.  Torbalı Sıhhat Küme Başkanlığı ile irtibata geçip, “Köyümüzde son yıllarda kanser olayları arttı” dedim. Küme liderimiz, köylülerimizin bilinçlenmesi ve taramadan geçmesi için çalışma başlattı” dedi. 

Eşi Göğüs Kanserine Yakalanan İlker Kalkın Anlattı 

Eşi göğüs kanserine yakalanan İlker Kalkın, köylerinde kanser hadiselerinin arttığını söyledi. Kansere yakalanan eşinin tedavisinin sürdüğünü söz eden Kalkın, “Eşim kovit geçirdi, hastalığı hafif atlattı. O hastalığa yakalanınca kendisi ve bizler aşılandık. Alman aşısı vurulduk” dedi. Eşinin istirahatte olduğunu anlatan Kalkın, maddi ve manevi olarak sıkıntılar yaşadıklarını söz etti. (BSHA – Bilim ve Sıhhat Haber Ajansı) – Özel Haber 

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34