İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

BoE Başkanı Bailey: Faizde zirve seviyeye yaklaşıldı

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, ülkede enflasyonun bu yılın sonunda kıymetli ölçüde düşmesinin beklendiğini, mevcut faiz oranlarının halihazırda “döngünün doruğuna çok daha yakın” durumda olduğunu söyledi.

BoE Başkanı Bailey: Faizde zirve seviyeye yaklaşıldı
07 Eylül 2023 - 6:48

İngiltere Merkez Bankası (BoE) Lideri Andrew Bailey, İngiliz Parlamentosu’nda Hazine Komitesi üyelerinin İngiliz iktisadının görünümüne ve bankanın siyasetlerine ait sorularını yanıtladı.

BoE’nin geçen ay 14. sefer artırım kararı alarak faizi yüzde 5,25 düzeyine yükselttiğini belirten Bailey, mevcut faiz oranlarının halihazırda “döngünün doruğuna çok daha yakın” durumda olduğunu aktardı.

Bailey, daha evvelki periyotlarda bankanın para siyaseti istikametinde faiz artışı adımlarına gereksinimi olduğunun açık bir halde görüldüğünü lisana getirerek, “Banka artık bu durumda değil” sözünü kullandı.

BoE Lideri Bailey, “Döngünün en doruğunda olduğumuzu söyleyemiyorum. Zira önümüzde bir toplantı var. Ama sanıyorum faiz oranlarında mevcut ispatlar bazında (bu döngünün) sonlarına yakınlaşmış durumdayız” dedi.

Ülkede gelecek periyotta enflasyonist baskıların azalmasının beklendiğini lisana getiren Bailey, şunları kaydetti:

“Göstergelerin birçok artık hareket etmelerini beklediğimiz üzere hareket ediyor, enflasyondaki düşüşün devam edeceğinin sinyallerini veriyor. Daha evvel birkaç kere söylediğim üzere, bu yılın sonuna kadar (düşüşün) epey besbelli olacağını düşünüyorum.”

BoE, Aralık 2021’den bu yana 14 kere faiz artırarak faiz oranını yüzde 0,1 düzeyinden yüzde 5,25 düzeyine kadar yükseltmişti.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34