İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bloomberg HT tüketici güveninde toparlanma

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Eylül ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 18,16 artarak 69,53 kıymetini aldı. Haziran ayından bu yana devam eden düşüşün akabinde birinci yükseliş gerçekleşmiş durumda bulunuyor.

Bloomberg HT tüketici güveninde toparlanma
18 Eylül 2023 - 8:24

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Eylül ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 18,16 artarak 69,53 pahasını aldı.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında hem de geleceğe ait beklentilerinde güzelleşme izleniyor.

Haziran ayından bu yana devam eden düşüşün akabinde birinci yükseliş gerçekleşmiş durumda bulunuyor. Makroekonomik görünümde çok büyük değişiklik olmamasına karşın Tüketici İtimadında izlenen bu güzelleşme Ağustos ayındaki para siyaseti ve Eylül başında açıklanan OVP ile iktisat siyasetlerine olan inancın artması bu gelişmenin bir nedeni olabilir.

Hisse senedi piyasası ve ülke not görünümüne ait olumlu gelişmelerle döviz kurlarında izlenen nispî istikrar bu güzelleşmeye katkı sağlamış üzere görünüyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Ön Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 17,18 artarak 75,32 kıymetini aldı. Öbür taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilim Ön Endeksi ise yüzde 10,29 artarak 67,08 pahasını aldı. Tüketim eğiliminde son bir aydır izlenen üst taraflı hareket iç talepte yavaşlama sinyali vermiyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34