İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Bloomberg HT Tüketici Güveni Ağustos’ta geriledi

Bloomberg HT Tüketici İnanç Endeksinde ki düşüş, Ağustos ayında da devam etti.

Bloomberg HT Tüketici Güveni Ağustos’ta geriledi
01 Eylül 2023 - 9:48

Bloomberg HT Tüketici İtimat Endeksi Ağustos ayında bir evvelki aya nazaran yüzde 4,35 azalarak 58,84 pahasını aldı.

Endeksin ayrıntılarına bakıldığında, tüketicinin hem mevcut durum algısında, hem de geleceğe ait beklentilerinde gerileme izlendi.

Enflasyonda izlenen süratli yükseliş eğilimi Tüketici İtimadında yaşanan gerilemenin en temel nedeni görünüyor. Bilhassa, akaryakıt ve mazot fiyatlarında son periyotta yaşanan güçlü artışların düşüşte kıymetli bir faktör olduğu görülüyor.

Bu çerçevede Bloomberg HT Tüketici Beklenti Endeksi bir evvelki aya nazaran yüzde 7,25 gerileyerek 64,28 pahasını alıyor. Öteki taraftan, içinde bulunduğumuz periyodun güçlü tüketim malları ile araba ve konut alımı için uygunluğunu ölçmeye çalışan Bloomberg HT Tüketim Eğilimi Endeksi ise yüzde 6,46 artarak 60,82 kıymetini alıyor.

Mevcut durum algısı ve gelecek 12 aya ait beklentilerdeki gerilemeye karşın tüketim eğilimindeki düşüşün sonlu kalması ve ön endekse nazaran artması enflasyonist beklentilerle talebin aşikâr bir gücü koruduğuna işaret ediyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34