İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Binlerce Android kullanıcısı casus yazılım kurbanı

Çin kontaklı GREF kümesinin casus uygulamaları Signal ve Telegram üzere görünüyor; Avrupa ve ABD’deki kullanıcılara saldırıyor

Binlerce Android kullanıcısı casus yazılım kurbanı
08 Eylül 2023 - 1:36


Çin temaslı GREF kümesinin casus uygulamaları Signal ve Telegram üzere görünüyor; Avrupa ve ABD’deki kullanıcılara saldırıyor

Siber güvenlik şirketi ESET, daha evvel Uygur kökenli Android kullanıcılarını da maksat alan ve GREF ismiyle bilinen Çin temaslı APT kümesinin etkin kampanyalarını ortaya çıkardı. Saldırganlar kullanıcıları uydurma Signal ve Telegram uygulamalarıyla  kandırıp makus emelli uygulamaları indirmeye teşvik ediyor. Binlerce kullanıcının bu tuzağa düşerek casus uygulamaları aygıtlarına indirdiği belirtiliyor. 

ESET araştırmacıları, geçersiz Telegram ve Signal araçlarının gerisindeki tehdit aktörlerinin Çin kontaklı APT kümesi GREF ile ilişkilendirildiği, Android kullanıcılarını gaye alan iki faal kampanya tespit etti. Her bir makûs maksatlı uygulama için sırasıyla Temmuz 2020 ve Temmuz 2022’den bu yana etkin olan kampanyalar, Android BadBazaar casusluk kodunu Google Play mağazası, Samsung Galaxy Store ve legal şifreli sohbet uygulamaları üzere görünen özel web siteleri aracılığıyla dağıttı. Bu  kötü maksatlı uygulamaların FlyGram ve Signal Plus Messenger olduğu ortaya kondu. Tehdit aktörleri, Android için açık kaynaklı Signal ve Telegram uygulamalarını makûs maksatlı kodla yamalayarak geçersiz Signal ve Telegram uygulamalarındaki fonksiyonları elde etti. Signal Plus Messenger, bir kurbanın Signal bağlantısının gözetlendiği belgelenmiş birinci hadise ve binlerce kullanıcının farkında olmadan  casus uygulamaları indirdiği ortaya çıktı. ESET telemetrisi, çeşitli AB ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri, Ukrayna ve dünya çapındaki öbür yerlerdeki Android aygıtlarda tespitler bildirdi. Her iki uygulama da daha sonra Google Play’den kaldırıldı.

Keşfi yapan ESET araştırmacısı Lukáš Štefanko şu açıklamayı yaptı:”BadBazaar ailesinden gelen makus maksatlı kodun, kurbanlara çalışan bir uygulama tecrübesi sağladığı görülüyor. Bu ziyanlı kod, aslında art planda casusluk yapan truva atı haline getirilmiş Signal ve Telegram uygulamalarına gizleniyor. BadBazaar’ın ana gayesi aygıt bilgilerini, kişi listesini, arama kayıtlarını ve yüklü uygulamaların listesini dışarı sızdırmak ve kurbanın Signal Plus Messenger uygulamasını gizlice saldırganın aygıtına bağlayarak Signal bildirileri üzerinde casusluk yapmak.” 

ESET telemetrisi Avustralya, Brezilya, Danimarka, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Almanya, Hong Kong, Macaristan, Litvanya, Hollanda, Polonya, Portekiz, Singapur, İspanya, Ukrayna, Amerika Birleşik Devletleri ve Yemen’den gelen tespitleri rapor ediyor. Ayrıyeten Google Play mağazasındaki FlyGram’a ilişkin bir ilişki da bir Uygur Telegram kümesinde paylaşıldı. BadBazaar makus maksatlı yazılım ailesinin uygulamaları daha evvel de Uygurlara ve Çin dışındaki öteki Türk etnik azınlıklara karşı kullanılmıştı.

Bir Google App Defense Alliance ortağı olan ESET, Signal Plus Messenger’ın en son sürümünü makus gayeli olarak tanımladı ve bulgularını acilen Google ile paylaştı. ESET’in yaptığı ikazların akabinde uygulama Mağaza’dan kaldırıldı. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34