İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Baş ağrılarınızın sebebi çene eklem rahatsızlıkları olabilir

Çene eklemi bozukluğunun istikrarsız kapanış varlığında ortaya çıkan kas ve hudut hastalığına bağlı bir bozukluk olduğunu belirten uzmanlar, bu rahatsızlığın en çok 20 ile 45 yaş ortasında ortaya çıktığının altını çiziyor.

Baş ağrılarınızın sebebi çene eklem rahatsızlıkları olabilir
07 Eylül 2023 - 4:12


Çene eklemi bozukluğunun istikrarsız kapanış varlığında ortaya çıkan kas ve hudut hastalığına bağlı bir bozukluk olduğunu belirten uzmanlar, bu rahatsızlığın en çok 20 ile 45 yaş ortasında ortaya çıktığının altını çiziyor. Çene eklemi rahatsızlığının en kıymetli belirtilerinden birinin ağrı olduğuna dikkat çeken Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, bu ağrının çene eklemi bölgesinde, başta, kulakta ya da boğazda olabileceğini tabir ediyor. Çene eklemi rahatsızlığı bulunan bireylerin yarısının rastgele bir tedavi için tabibe başvurmadıklarını lisana getiren Üçem, ilaç tedavisi ve ağız içi aparey tedavileri ile yüzde 85 oranında muvaffakiyet elde edilebileceğini söylüyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, baş ağrılarına neden olabilen ve baş boyun bölgesindeki ağrılarla karıştırılabilen çene eklem rahatsızlıkları hakkında bilgi verdi.

Baş ağrısı   ve migrenin sebebi çene eklem rahatsızlıkları olabilir

Çene eklemi rahatsızlıklarının en çok 20 ile 45 yaş ortasında ortaya çıktığı gözlemlenirken, çene eklemi rahatsızlıklarının birçok vakit baş ya da kulak ağrısı olarak kendini gösterdiğini biliyor muydunuz?

Çeneler ortası alakaya ‘diş oklüzyonu’ denildiğini belirten Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, “Çene eklemi bozukluğu, istikrarsız kapanış varlığında ortaya çıkan kas ve hudut hastalığına bağlı bir bozukluktur. Eklem, başın yan bölgesinden geçen hudut, kas ve kan damarlarında baskıya yol açtığında bu baş ağrısı  ve migrene sebep olabilir.” dedi. 

Diş kırıkları, sallanan dişler ve nedensiz diş ağrısı görülebilir

Pek çok kişinin istikrarsız kapanışa sahip olmalarına rağmen bu sorunu bir formda tolere edebildiklerini ve belirti göstermediklerini söz eden Üçem, “Ağrıdan şikâyetçi olanların diş yahut diş etleri direkt etkilenmiş olabilir ve baş ağrısından çok diş kırıkları, dolgu, sallanan dişler ve nedensiz diş ağrısı üzere şikâyetleri de olabilir. Şayet bu sıkıntılardan birinden şikâyetçiyseniz çabucak bir diş doktoruna görünmeniz gerekir.” ihtarında bulundu.

Çene eklem ağrıları ile kulak ve baş ağrıları karıştırılabilir

Çene eklemi rahatsızlığının en kıymetli belirtilerinden birinin ağrı olduğuna dikkat çeken Üçem, “Bu ağrı çene eklemi bölgesinde, başta, kulakta ya da boğazda olabilir. Şahıslar ağrı nedeniyle ağızlarını tam açamama şikâyeti yaşayabilirler. Çene eklemi kulağın çabucak önünde yer alan bir eklemdir bu nedenle çene kemiği ağrısı ile kulak ağrıları sık sık karıştırılabilir. Kişiler baş ağrısı ile çene eklemi rahatsızlığı ortasında bağ kuramasa da bu bölgede etraf kasların bulunması nedeniyle sık sık baş ağrısı şikâyeti görülür. Bir öbür belirtisi ise çene ekleminde gıcırdama ya da sürtünme halinde seslerin gelmesidir.” diye konuştu.

Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, çene eklem rahatsızlıklarının öteki belirtilerini ise şöyle sıraladı:

– Çene işlevi sırasında eklemden ses gelebilir.

– Ağız açılırken alt çene sağa yahut sola kayabilir.

– Ağız açıklığında kısıtlılık olabilir.

– Ağız kapalı ya da açık biçimde kilitli kalabilir.

– Yüz ve/veya baş boyun kaslarında ağrı olabilir.

– Kulak çınlaması olabilir.

– Yemek yeme sırasında eklemde şiddetli ağrı olabilir.

– Alt çene hareketlerinde uyum bozukluğu olabilir.

Sorun çoğunlukla rutin diş muayenesi sırasında tespit ediliyor

Çene eklemi rahatsızlığı bulunan bireylerin yarısının rastgele bir tedavi için tabibe başvurmadıklarını lisana getiren Üçem, lakin rutin diş muayenesi sırasında çene eklemi sıkıntıları tespit edilebildiğini söyledi.

Çene eklemi rahatsızlığı tedavi seçeneklerine değinen Üçem, “İlaç tedavisi ve ağız içi aparey tedavileri uygulanabilir. Ağız içine yerleştirilen apareyler ile uykuda bruksizmin ortaya çıkarabileceği rahatsızlıklar engellenebilir. Disk kayması, diskin yerinden çıkması üzere durumlarda tekrar ağız içi apareylerden yararlanılır ve bu tedaviler yüzde 85 oranında başarılı olur. Hastada büyüme anomalisi varsa, tümörler bulunuyorsa ve ağrısı toplumsal hayatını etkiliyorsa son deva olarak cerrahi tedaviler tercih edilebilir.” bilgilerini paylaştı. 

Tedaviye multidisipliner olarak yaklaşıldığını kelamlarına ekleyen Üçem, “Hastada ruhsal nedenler baskın ise ruhsal takviyeye yönlendiriyoruz. Çene eklemi ile ilgili meseleler bariz ise çene eklemini tedavisi, medikal tedavi, fizyoterapiden yarar görüyoruz. Böylelikle kalıcı kulak şikâyetleri, çene eklemi şikâyetleri, diş sorunları ve kas ağrılarından kurtulmuş oluyoruz.” biçiminde konuştu.

Yiyecekler ağrı olan bölgedeki dişlerle çiğnenmeli

Çene eklemi rahatsızlığı olanların dikkat etmesi gereken birtakım noktalar olduğunu vurgulayan Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Hacer Fulya Üçem, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Ağzın çok fazla açılmasını gerektirecek hareketlerden kaçınılmalı. Ön dişlerle büyük lokmalar ısırılmamalı, çatal bıçak kullanılarak art dişlerle yemek yenmeli. Sakız çiğnemekten kaçınılmalı. Yalnızca tek bir eklemden ağrı geliyorsa bilhassa ağrı olan taraftaki dişlerle yemek çiğnenmeli. Uyku durumu yan yahut yüzüstü değil, sırt üstü olmalı. Sorunun şiddetine nazaran bölgenin sıcak tutulması gerekebilir. Fındık, ceviz üzere kabuklu yemişler dişlerle kırılmamalı. Çiğnemeye dirençli sert besinlerden kaçınılmalı.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34