İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Barış ve Sevgi Buluşmaları’nın dördüncü gününde de eğlence doruktaydı

Birbirinden renkli etkinliklerde İstanbul halkını bir ortaya getiren 10. Barış ve Sevgi Buluşmaları, dördüncü gününde de dopdolu geçti.

Barış ve Sevgi Buluşmaları’nın dördüncü gününde de eğlence doruktaydı
04 Eylül 2023 - 22:24


Birbirinden renkli etkinliklerde İstanbul halkını bir ortaya getiren 10. Barış ve Sevgi Buluşmaları, dördüncü gününde de dopdolu geçti. Sahaf Söyleşileri’nde Türkiye’nin 90’lı yılları konuşulurken, Çardak Altı Sohbetleri’nde eğitim konusu ele alındı. Söyleşilerin akabinde sevilen küme Yüzyüzeyken Konuşuruz sahnede yerini alarak dinleyicisiyle buluştu. 

10. Barış ve Sevgi Buluşmaları, dördüncü gününde de alanında önde gelen isimleri İstanbullular ile buluşturdu. Sahaf Şenliği kapsamında düzenlenen Sahaf Söyleşileri’nin konukları Cengiz Özdemir, Ozan Sağöz ve Doğan Gürpınar oldu. Söyleşide müellif Gürpınar’ın “Küstah ve Cüretkâr: Türkiye’nin Doksanlı Yılları” isimli kitabı üzerine keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi. Akabinde Pelin Batu moderatörlüğünde gerçekleşen Çardak Altı Sohbetleri’nde “Cumhuriyetin 100.yılı Eğitim” konusu konuşuldu. Etkinlikler kapsamında ayrıyeten büyük ilgi gören Gece Mezatı’nın yanı sıra spor turnuvalarında da kıyasıya rekabet yaşandı. 

 

Eğitim konusu masaya yatırıldı

Her gün farklı bir mevzunun ele alındığı Çardak Altı Sohbetleri bu defa, Prof. Dr. Ahmet Yıldız, Hassa Anne olarak bilinen Ece Kumkale ve Prof. Dr. Ayşe Yüksel’i konuk etti. Eğitimin en kıymetli meselesinin niteliksizleşme ile bir arada sınıfsallaşma olduğunu belirten Yıldız, “Aslında bizim cumhuriyetimiz bir eğitim cumhuriyetidir. Birinci kuruluş devrine baktığınızda Köy Enstitülerinden Millet Mekteplerine kadar eğitim yoluyla bir ülkenin inşası düşünülmüştür. Geldiğimiz noktada ne yazık ki tekrar eğitim yoluyla Cumhuriyetin yıkılma uğraşlarına tanıklık ediyoruz” biçiminde konuştu. Eğitimin her şeyin temelinde olduğunu belirten Ece Kumkale, “Bu mevzuyu konuşmak çok kıymetli. Her vakit umut olduğunu düşünüyorum. Umudumuzu kaybettiğimizde Atatürk’ün başardıklarına ve bize neler öğrettiğine dönmek gerekiyor” dedi. Çağdaş Hayatı Destekleme Derneği’nin yaptığı çalışmalara da değinen Yüksel ise “17 kız öğrencisiyle başladığımız seyahatimizde 105 bin kız öğrenciye burs verdik. Atatürk’ün bize emanet ettiği Cumhuriyet ihtilali ve onun unsurları sonsuza kadar yaşasın diye ömrümüz yettiğince emek vermeye kelam veriyoruz” sözlerini kullandı. Söyleşinin akabinde çiçek ve plaket takdimini Zehra Çalık gerçekleştirdi. 

 

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un müzikleri Beylikdüzü’nde yankılandı

Keyifli geçen söyleşilerin akabinde DJ Hakan Küfündür konser öncesi sahnede yerini aldı. Akabinde günün erken saatlerinden itibaren konseri bekleyen coşkulu bir kalabalığı selamlayan Yüzyüzeyken Konuşuruz, sevilen müziklerini seslendirdi. Epeyce ağır bir ilginin olduğu konserde, müziklere yüzlerce kişi birebir anda eşlik etti. Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık eşi Zehra Çalık ile birlikte kümeye çiçek ve plaket takdim ederek teşekkürlerini sundu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34