İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı bir yıl erken hizmete girecek”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir ortasında seyahat mühletini 3,5 saate düşürecek süratli tren sınırının, 1 yıl erken bitirilerek, 2027 yılında hizmete gireceğini bildirdi.

“Ankara-İzmir Hızlı Tren Hattı bir yıl erken hizmete girecek”
03 Eylül 2023 - 21:36

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Ankara-İzmir ortasında seyahat mühletini 3,5 saate düşürecek süratli tren sınırıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Uraloğlu, yaptığı açıklamada, Ankara-İzmir Süratli Tren Projesi’nin tamamlanmasıyla mevcut demir yolu kontağıyla 824 kilometre olan aranın 624 kilometreye ineceğini tabir etti.

Projeyle, Ankara-İzmir güzergahında 14 saat olan seyahat müddetinin 3 saat 30 dakikaya düşeceğine işaret eden Bakan Uraloğlu, şunları kaydetti:

“9 istasyon ile Afyonkarahisar, Uşak, Manisa ve İzmir vilayetlerimizde yaşayan 7 milyondan fazla insanımız direkt süratli tren konforuyla tanışacaktır. Kütahya üzere etraf vilayetlerle olan etkileşimi de dikkate alındığında yüksek süratli tren hizmetinden faydalanan nüfus daha da artacaktır. Endüstrisi, turizm potansiyeli ve limanıyla ülkemizin üçüncü büyük kenti olan İzmir’i ve güzergahtaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar vilayetlerimizi Ankara’ya daha da yaklaştırarak, bölgedeki ticaret hacmini büyütecektir.”

Uraloğlu, 2028’de tamamlanması planlanan çizginin 1 yıl erken bitirileceğini ve 2027 yılında hizmete gireceğini bildirdi.

Bakan Uraloğlu, projeyle, Ankara ve Afyonkarahisar ortasındaki seyahat müddetinin 1 saat 40 dakikaya, Ankara ve Uşak ortasındaki seyahat müddetinin 2 saat 10 dakikaya, Ankara ve Manisa ortasındaki seyahat müddetinin ise 2 saat 50 dakikaya düşeceğine işaret etti.

Proje tamamlandığında yılda yaklaşık 13,3 milyon yolcu ve 90 milyon ton yük taşınmasının öngörüldüğüne dikkati çeken Uraloğlu, şu bilgileri paylaştı:

“Proje kapsamında 40,7 kilometre uzunluğunda 49 tünel ve 21,2 kilometre uzunluğunda 67 viyadük, 66 köprü inşa edeceğiz. Ankara-İzmir Süratli Tren Projesi’nin tamamlanmasıyla birinci etapta günlük karşılıklı 8 tren seferine nazaran yıllık; vakit, güç ve bakım maliyetleri üzere kalemlerden yaklaşık 1,1 milyar lira tasarruf sağlamayı hedefliyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34