İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Altın yumurta fon sepeti yarışması kayıtlar 18 Eylül’de başlıyor

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ile Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) iş birliğinde yapılan Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na müracaatlar, 18 Eylül Pazartesi günü başlıyor.

Altın yumurta fon sepeti yarışması kayıtlar 18 Eylül’de başlıyor
08 Eylül 2023 - 21:36

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) tarafından yapılan açıklamaya nazaran, üniversiteli gençleri uzun vadeli tasarruf ve yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve TEFAS’ın kullanım yaygınlığını artırmak maksadıyla başlatılan fon sepeti müsabakasının bu yıl dördüncüsü düzenleniyor.

Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nda üniversite öğrencileri sanal ortamda oluşturulan portföylerini yönetecek. Yarışta amaç, toplam 1 milyon TL fiyatındaki sanal bütçeyi yöneterek, ilgili gaye ve sınırlamalar dahilinde en yüksek getiriyi en uygun riskle sağlamak olacak. Bu yıl farklı olarak, sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığı artırabilmeyi teminen, asgarî yüzde 5 “Sürdürülebilirlik” fonlarına yatırım yapılması zarurî olacak.

Yarışmacılardan, toplam 1 milyon TL fiyatındaki sanal bütçeyi yönetmeleri istenecek. Yarışmacılar, varlık dağılımını yalnızca TEFAS’ta süreç gören menkul değer yatırım fonlarından (serbest fonlar hariç) oluşturabilecek. İştirakçiler, hafta içi ve hafta sonu 14.00-23.00 saatleri ortasında süreç yapabilecek, ayrıyeten sepet değiştirme yahut dengeleme her ay azami 4 kere gerçekleştirilebilecek.

Yarışma sonunda, birinciye 40 bin TL, ikinciye 25 bin TL ve üçüncüye 15 bin TL nakit para mükafatı olmak üzere toplamda 80 bin TL meblağında ödül verilecek. Ödül alınabilmesi için “kayıt tarihi itibariyle öğrenci olunması” zarurî olacak. İki yıl üst üste ödül kazanan yarışmacı, üçüncü yıl yarışa girdiği takdirde ödül alamayacak.

18 – 26 yaş aralığında öğrenciler yarışacak

Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na iştirak fiyatsız olacak. Müsabakaya, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans yahut lisansa kayıtlı 18–26 yaş aralığındaki öğrenciler katılabilecek. Kayıtlar; IOS yahut Android aygıtlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ taşınabilir uygulaması indirilerek yapılabilecek. Müsabakaya katılacaklar isim, soyad, üniversite ve kısım bilgisi, doğum tarihi, TC kimlik numarası, bağlantı bilgileri ve üniversite mail adresi ya da farklı e-posta adresleriyle de kayıt yaptırabilecek. Müsabaka 11 Ekim 2023–27 Mayıs 2024 tarihleri ortasında gerçekleşecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Takasbank Genel Müdürü ve İdare Heyeti Üyesi Avşar R. Sungurlu, Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın dördüncü yılında da proje paydaşı olmaktan ve altyapı takviyesi sağlamaktan memnunluk duyduklarını belirterek, klasikleşen bu proje sayesinde üniversite öğrencilerinin sermaye piyasasındaki farkındalıklarının ve finansal okuryazarlık düzeylerinin artışına katkı sağlamanın kıymetini vurguladı.

“Yeşil yatırım farkındalığı artırılmalı”

TSPB İdare Şurası Lideri İbrahim Öztop, yangın, sel üzere giderek artan tabiat olayları ile dünyanın en değerli probleminin “sürdürülebilirlik” olduğunu bir defa daha ortaya koyduğuna dikkati çekerek, “Sürdürülebilir yatırım yahut öbür bir sözle ‘yeşil yatırım’ farkındalığının artırılmasına muhtaçlık var.

Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştireceğimiz Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim müsabakasında ‘Sürdürülebilirlik’ fonlarına yatırım yapılmasını zarurî hale getirerek, gençlerin sürdürülebilirlik konusundaki farkındalığının artmasını sağlamayı amaçladık. Böylelikle gençlerimiz yatırım tercihleriyle geleceği nasıl sürdürülebilir kılacaklarını da öğrenecekler.” sözlerini kullandı.

TKYD Lideri Yağız Oral, Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışı ile üniversite öğrencilerinin yatırım fonları aracılığı ile uzun vadeli yatırıma yönelmelerini hedeflediklerini belirterek, “Öğrenciler gün geçtikçe kıymeti artan etraf, sürdürülebilirlik ve tesir yatırımları temaları ve bu temalara yatırım yapan fonları tanıyacaklar ve bu halde daha çevreci yatırım yapıp geleceğimize katkıda bulunabilecekler.

Bu müsabakayı düzenlememizin gayesi finansal planlamanın üniversite çağlarında başlamasına katkıda bulunmak; üniversite öğrencilerini, uzun vadeli bir bakış açısıyla farklı varlık sınıfları ortasındaki risk getiri istikrarını kurmaları istikametinde teşvik etmek ve TEFAS alt yapısını öğrencilere tanıtmak” açıklamasında bulundu.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34