İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Almanya’da işsizlik Ağustos’ta beklenenden fazla arttı

Almanya’da işsiz sayısı, dingin iktisadın iş gücü piyasasını olumsuz etkilemeye devam etmesiyle Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran 18 bin kişi arttı.

Almanya’da işsizlik Ağustos’ta beklenenden fazla arttı
31 Ağustos 2023 - 21:36

Almanya Federal İş Ajansı (BA), işsizlik sayılarına ait Ağustos ayı bilgilerini yayımladı.

Buna nazaran, ülkede mevsimsellikten arındırılmış işsiz sayısı, Ağustos’ta bir evvelki aya nazaran 18 bin artarak 2,63 milyona yükseldi.

Ülkede yüzde 5,7’lik mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranı değişmedi. Piyasalarda işsiz sayısının 10 bin artması bekleniyordu.

Federal İş Ajansı Lideri Andrea Nahles, mevzuya ait değerlendirmesinde, “Yaz tatili ve zayıf iktisat iş piyasasına damgasını vuruyor. Buna karşın, işgücü piyasasının temeli genel olarak istikrarlı” tabirini kullandı.

Almanya’da hükümet, işsizlik oranının 2023 ve 2024’te sırasıyla yüzde 5,4 ve 5,2 olacağını iddia ediyor.

BA datalarına nazaran, Almanya’da Temmuz’da istihdam edilenlerin sayısı bir evvelki aya nazaran 15 bin kişi artarak 45,92 milyon bireye ulaştı. Temmuz 2022’ye nazaran artış 339 bin kişi oldu.

Ağustos ayında Almanya Federal İş Ajansı’nda 771 bin iş ilanı kaydı bulunurken, bu sayının bir yıl öncesine nazaran 116 bin daha az olması dikkati çekti.

Alman iktisadı, geçen yılın son çeyreğinde yüzde 0,4 ve yılın birinci çeyreğinde yüzde 0,1 küçülürken, yılın ikinci çeyreğinde büyüme gösterememişti.

Son yıllarda yaşanan Kovid-19 salgını, tedarik zinciri kesintileri ve Rusya-Ukrayna savaşı üzere çok sayıdaki kriz, Alman iktisadının zayıf taraflarını su yüzüne çıkarırken, Çin başta olmak üzere birçok ülkenin Almanya’dan ithal ettiği malları giderek daha fazla üretebilmesi ve yüksek enflasyonla artan faizler Alman iktisadının büyümesini daha da zorlaştırıyor.

Yavaşlayan global büyüme, sanayi üretimdeki düşüş, tüketicilerin yükselen enflasyonla baş etme uğraşı da Alman iktisadını olumsuz etkiliyor.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34