İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

Açıkhava’da ‘Arif Sağ’a Saygı’ gecesinde konuştu

İBB Kültür’ün düzenlediği ‘Ustalara Saygı’ etkinliklerinin 13’ncü konuğu, Türk Halk Müziği’nin duayen ismi Arif Sağ oldu.

Açıkhava’da ‘Arif Sağ’a Saygı’ gecesinde konuştu
02 Eylül 2023 - 22:36


İBB Kültür’ün düzenlediği ‘Ustalara Saygı’ etkinliklerinin 13’ncü konuğu, Türk Halk Müziği’nin duayen ismi Arif Sağ oldu. İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte Sağ onuruna düzenlenen gecede iştirakçiler ortasında yer aldı. Duayen sanatçı Sağ,  ilerleyen yaşına karşın hem sesi hem bağlaması hem de davuluyla kendisini dinlemeye gelen seyircilere unutulmaz bir gece yaşattı. Gecenin sonunda Sağ ile sahnede buluşan İmamoğlu, “Bu topraklarda, yoldaşı ve kılavuzu türküler olan insanların asla sırtı yere gelmez. Türkülerle büyüyen, türkülerin içinde hangi kelamlar, hangi öğütler var diye dikkatle onu dinleyen ya da söyleyen insan, bu topraklara asla kötülük yapmaz. Bu topraklar için, bu beşerler için daima uygunluklar düşünür” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Cumhuriyet’in 100’üncü yılı kapsamında “Demokrasi Yüzyılı” başlığıyla sürdürdüğü ustalara hürmet aktifliklerin 13’ncü konuğu, Türk Halk Müziği’nin duayen ismi Arif Sağ oldu. 

BİRBİRİNDEN BEDELLİ SANATKARLAR SAHNE ALDI

İBB Lideri Ekrem İmamoğlu da Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’ndaki “Arif Sağ’a Hürmet Gecesi”ne, eşi Dr. Dilek Kaya İmamoğlu ile birlikte katıldı. Şişli Belediye Lideri Muammer Keskin, CHP milletvekili Yüksel Mansur Kılınç ve GÜZEL Parti İstanbul Vilayet Lideri Coşkun Yıldırım da Sağ’ı yalnız bırakmayan isimler ortasında yer aldı. Hürmet gecesi programında Arif Sağ’a; Belkıs Akkale, Ümit Tokcan, Erdal Erzincan, Halil Çokyürekli, Muharrem Pak, Şevval Sam, Tolga Sağ, Yılmaz Çelik ve Zeynep Lider eşlik etti. Şef Nurettin İlhan idaresindeki İBB Türk Halk Müziği Topluluğu’nun orkestrasyonuyla gerçekleşen gecenin anlatıcılığını gazeteci Nebil Özgentürk yaptı. Açıkhava Tiyatrosu’nu dolduran binlerce İstanbullu ve İmamoğlu çifti, birbirinden usta isimlerin söylediği türkülere ve deyişlere eşlik etti. Duayen sanatçı Sağ da ilerleyen yaşına karşın hem sesi hem bağlaması hem de davuluyla kendisini dinlemeye gelen seyircilere unutulmaz bir gece yaşattı. Konserin sonunda sahneye davet edilen İmamoğlu çifti, Sağ ve ona eşlik eden sanatkarlarla bir ortaya geldi. 

“TÜRKÜLERLE BÜYÜYEN İNSANLAR BU TOPRAKLARA ASLA KÖTÜLÜK YAPMAZ”

Böylesi bir tertibi tanıklık etmekten onur duyduğunu belirten İmamoğlu, şunları söyledi: 

“Şu an sahnede Arif Sağ ağabeyimizle, büyüğümüzle bir ortadayız. Doğal burada çok hoş beşerlerle, süper sanatçılarımızla, dostlarımızla, orkestramızla bir ortadayız. Bu topraklarda, yoldaşı ve kılavuzu türküler olan insanların asla sırtı yere gelmez. Türkülerle büyüyen, türkülerin içinde hangi kelamlar, hangi öğütler var diye dikkatle onu dinleyen ya da söyleyen insan, bu topraklara asla kötülük yapmaz. Bu topraklar için, bu beşerler için daima güzellikler düşünür. Türkülerin, yüzyıllar uzunluğu bu topraklarda, hangi nefeslerden, hangi seslerden, hangi ellerden, hangi enstrümanlardan birçok kaç geçtiğini kestirim bile edemeyiz. Bu kadar tılsımı yüksek, bu kadar bana nazaran kutsal bir atmosferin göbeğindeyiz. O atmosferi bu türlü renkli kılan, derin derin nefes almamızı sağlayan, bir nefes üzere bize ferahlık veren beşerler vardır. Bu yüzyılın o ferahlık veren insanlardan birisi de Arif Sağ’dır. Tanışmaktan, orta sıra dertleşmekten, orta sıra öğütlerini almaktan onur duyuyorum. Yeterli ki var. Allah, sıhhatini versin. Daima yanı başımızda, daima baş ucumuzda olsun. Sıhhat diliyoruz. Bugün bu konut sahipliği yapma onurunu, İstanbul halkı ismine burada yaşamaktan da büyük memnunluk duyuyorum. Sevgiyle, hürmetle hepinizi selamlıyorum.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Dünya
hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34