İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’den Türkiye’ye tahıl girişimi teşekkürü

ABD Dışişleri Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve NATO müttefiki Türkiye’ye, Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün tekrar başlatılmasına ait eforları için teşekkür etti.

ABD’den Türkiye’ye tahıl girişimi teşekkürü
06 Eylül 2023 - 0:36

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Vedant Patel, basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Patel, Rusya’nın Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nü sonlandırma kararının dünya genelinde besin güvensizliğiyle uğraş eden toplumlara ziyan verdiğini lisana getirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Rusya’nın Soçi kentine ziyaretinde, Rusya’yı mutabakata döndürmek için efor sarf ettiğini kaydeden Patel, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve NATO müttefikimiz Türkiye’ye Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün tekrar başlatılması ismine oynadığı değerli rol için teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

“ABD, Tuna Irmağı rotasını Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’ne alternatif olarak görüyor mu?” sorusunu yanıtlayan Patel, ABD’nin önceliğinin Rusya’nın teşebbüse dönmesi olduğunu belirterek, “Tabii ki besin eserlerinin gitmesi gereken yerlere ulaşması için diğer ne seçenekler olduğunu değerlendiriyoruz” sözünü kullandı.

Patel, halihazırda mevzuya ait bir duyurusu bulunmadığını da söyleyerek, “Tekrar Karadeniz Tahıl Teşebbüsü’nün başlamasını istiyoruz, işe yaradığını görmüştük” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Soçi’de Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin’le düzenlediği basın toplantısında, “Rusya’nın teşebbüsün tekrar başlaması noktasındaki beklentileri tüm tarafların malumudur. Rus dostlarımızın lisana getirdiği konuları biz de farklı vesilelerle söz ettik, ediyoruz. Eksiklerin giderilerek teşebbüsün devam ettirilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu husustaki görüşlerimizi bedelli dostumla da içtenlikle ikili görüşmemizde paylaştım.Bu kapsamda Birleşmiş Milletlerle bir istişare, kıymetli ilerlemeler içeren yeni teklifler paketi hazırladık. Bu yeni süreç vasıtasıyla sonuç almanın mümkün olduğu kanaatindeyim. Türkiye olarak beklentileri karşılayacak bir tahlile inşallah kısa müddette ulaşacağımıza inanıyorum” tabirlerini kullanmıştı.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34