İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

ABD’de ISM imalat endeksi 6 ayın zirvesinde

ABD’de Tedarik İdaresi Enstitüsü (ISM) imalat endeksi Ağustos ayında 47,6’ya yükselerek altın en yüksek düzeyini gördü.

ABD’de ISM imalat endeksi 6 ayın zirvesinde
02 Eylül 2023 - 2:12

ABD’de fabrika faaliyeti Ağustos ayında evvelki aya nazaran daha az azalırken; bu durum imalat kesimindeki rahatsızlığın daha fazla derinleşmediğine dair umut verici bir işaret olarak yorumlandı.

Tedarik İdaresi Enstitüsü’nün Cuma günü açıkladığı bilgilere nazaran imalat göstergesi Temmuz ayındaki 46,4 düzeyinden altı ayın en yüksek düzeyi olan 47,6’ya yükseldi. 50’nin altındaki datalar daralmaya işaret ediyor.

Grubun göstergesi, üretim endeksinin üç ayın en yüksek düzeyi olan 50’ye yükselmesinin yanı sıra istihdam ve tedarikçi teslimatı göstergelerindeki iyileşmelerden de takviye aldı.

İmalatın genel göstergesi üst üste 10 ay boyunca daralırken, sayılar şartların zayıf düzeylerde istikrar kazandığına işaret ediyor.

Üreticiler, şirketlerin stok fazlalığını azaltma konusunda adımlar atmasının ve tüketicinin mallara yönelik harcamalarının artmasının akabinde birtakım rahatlama işaretleri görmeye başlıyor.

Öte yandan üreticilerin stokları da 2014 başından bu yana en süratli daralmaya paralel olarak azalırken müşteri stoklarında da daralma gözlendi.

Hükümetin revize edilmiş ikinci çeyrek büyüme sayıları da, stokların yaklaşık iki yıldır birinci defa düştüğünü gösterdi.

Grubun materyaller için ödenen fiyat endeksi, maliyetlerin dördüncü ayda da düştüğünü, lakin Ağustos ayında daha yavaş bir süratte olduğunu gösterdi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34