İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

“ABD ile Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret mümkün”

ABD’nin Global Piyasalardan Sorumlu Ticaret Bakan Yardımcısı Arun Venkataraman, ABD ile Türkiye ortasındaki ticaretin katlanarak büyümesi için önemli bir fırsat gördüklerini belirterek, ticari alakaların derinliği ve her iki ülkede de var olan…

“ABD ile Türkiye arasında 100 milyar dolarlık ticaret mümkün”
17 Eylül 2023 - 18:48

ABD’nin Global Piyasalardan Sorumlu Ticaret Bakan Yardımcısı Arun Venkataraman, Türkiye ve ABD ortasındaki ticari münasebetlere ait değerlendirmelerde bulundu.

ABD ile Türkiye ortasında derin bir stratejik paydaşlık olduğunu belirten Venkataraman, Türkiye Cumhuriyetinin 100’üncü yılını kutlamanın kendileri için stratejik açıdan olduğu kadar ticari açıdan da çok şey söz ettiğini söyledi.

Venkataraman, “Türkiye’de yıllardır faaliyet gösteren pek çok Amerikan şirketi var ve bundan gurur duyuyoruz. Türkiye için ileriye dönük büyük bir gidişat ve ABD ile Türkiye ortasındaki ticaretin katlanarak büyümesi için önemli bir fırsat olduğunu görüyoruz” dedi.

“Ticareti teşvik edebilmek için yanlışsız siyasetleri uygulamaya koymalıyız”

ABD ile Türkiye ortasındaki 100 milyar dolarlık ticaret hacmi maksadının ulaşılabilir olduğunu aktaran Venkataraman, “Ticari ilgilerin derinliği ve her iki ülkede de var olan girişimcilik göz önüne alındığında, ticarette 100 milyar dolarlık maksada ulaşmak çok mümkün olmalı” diye konuştu.

Venkataraman, her iki hükümetin de bunun için çalışması gerektiğini vurgulayarak, “Halkımız ortasındaki ticareti teşvik edebilmek için hakikat siyasetleri uygulamaya koymalıyız” tabirlerini kullandı.

ABD’nin değerli ticari etkinliklerinden olan “Trade Winds” aktifliğinin 13-15 Mayıs’ta Türkiye’de gerçekleşeceğini belirten Venkataraman, ABD’den büyük bir ticaret heyetini İstanbul’a getireceklerini söyledi.

Venkataraman, kelam konusu aktiflikte şirketler ortasındaki somut irtibatlarla ABD ve Türkiye ortasındaki ticari münasebetleri genişletebilmeyi umduklarını lisana getirdi. Venkataraman, “Bunun bu amaca ulaşma yolunda yeterli bir birinci adım olduğunu düşünüyoruz” dedi.

ABD ve Türkiye ortasındaki ticaret hacmi 32 milyar doları aştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) datalarına nazaran, Türkiye’den ABD’ye geçen yıl 16,9 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirildi. ABD’den yapılan ithalatın fiyatı ise 15,2 milyar dolar oldu.

Böylece, iki ülke ortasındaki ticaret hacmi geçen yıl 32 milyar doların üzerine çıktı. Türkiye ve ABD ortasındaki ticaret hacmi 2021 yılında yaklaşık 28 milyar dolar olarak kaydedilmişti.

Sektörel olarak bakıldığında ise Türkiye’nin ABD’ye ihracatında kimyevi unsurlar birinci sırada yer alırken, bunu otomotiv, çelik ve hazır giysi dalı izledi.

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    hassas kontrollü klima Tesettür giyim Deneme bonusu veren siteler asibet asibet giriş roofbet roofbet giriş ofansifbet ofansifbet giriş avvabet avvabet giriş
       

    COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34