İstanbul Haber 34 – Haber – Haberler – Son Dakika Haberleri

33. Sarıkız hayrı yapıldı

Kazdağları’nda efsanelere husus olan Sarıkız anısına Edremit Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Klasik Sarıkız Hayrı’nın 33.’sü kırsal Güre Mahallesi’nin Kavurmacılar Mevkii’nde yapıldı.

33. Sarıkız hayrı yapıldı
18 Eylül 2023 - 4:12


Kazdağları’nda efsanelere mevzu olan Sarıkız anısına Edremit Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Klâsik Sarıkız Hayrı’nın 33.’sü kırsal Güre Mahallesi’nin Kavurmacılar Mevkii’nde yapıldı.

Sarıkız’ın yaşadığına inanılan Kadağları’nın eteklerindeki Güre Mahallesi Kavurmacılar Mevkii’nde gerçekleştirilen hayra bincilerce kişi katıldı. Sarıkız anısına mevlit okunması ile başlayan hayırda keşkek, nohut, pilavdan oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişilik yemek ikram edildi.

Gün uzunluğu süren aktiflik için vatandaşların daha kolay ulaşım sağlaması için Güre Mahallesi’nden Kavurmacılar mevkiine otobüslerle ring seferleri düzenlendi.

Edremit Belediye Lideri Selman Hasan Arslan, Sarıkız anısına adanan hayır yemeğinin yıllar uzunluğu süren bir gelenek olduğunu belirterek “Kazdağları’nın ve bölgemizin yüzlerce yıllık geçmişe dayanan bir geleneği olan Sarıkız’ı tekrar vatandaşlarımızla birlikte anıyoruz. Hayrımıza katılan, dualarımıza eşlik eden, en kıymetlisi iştirakleri ile bu geleneğin sürmesine katkı veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Hayrımızı ve dualarımızı Allah kabul etsin” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

   

COPYRIGHT TUM HAKLARI SAKLIDIR - 2022 - İSTANBUL HABER 34